Strona główna >> Artykuły >>
Nadanie rondu nazwy Majora
Wniosek w sprawie nadania dla ronda ulicznego położonego na terenie miasta Kętrzyna na skrzyżowaniu ulic Gen. Sikorskiego i Gdańskiej nazwy:
Majora "Łupaszki".

Kim był Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaczko"

Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. Łupaczko, (ur. 12 marca 1910 r. w Stryju, zm. 8 lutego 1951 r. w komunistycznym więzieniu w Warszawie) - oficer służby stałej kawalerii WP, dowódca partyzantki AK z okresu II wojny światowej oraz okresu powojennego.
Uczestniczył w wojnie obronnej Polski 1939 jako dowódca 2. szwadronu w 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich w składzie Wileńskiej Brygady Kawalerii. Porucznik Zygmunt Szendzielarz wojnę obronną prowadził w kilku oddziałach. Wraz z kilkoma oddziałami przedostał się na Węgry. Po stoczeniu kilku walk z Niemcami zostali rozbici, a sam Szendzielarz trafił najprawdopodobniej do niemieckiej niewoli, z której uciekł do Lwowa
Próbował przedostać się do Francji, aby włączyć się do tworzonego tam Wojska Polskiego. Po kilkukrotnych niepowodzeniach włączył się do pracy konspiracyjnej w Wilnie w ramach ZWZ-AK. Po tym okresie zaangażował się całkowicie w konspirację. Pod koniec 1940 przeszedł do komórki wywiadu dalekowschodniego, gdzie pracował przez cały 1942. Organizował wówczas siatkę wywiadowczą na linii kolejowej Wilno – Podgrodzie - Ryga.

5 Wileńskiej Brygady AK

W kwietniu lub maju 1943 znalazł się w bezpośredniej dyspozycji Komendy Okręgu Wileńskiego AK, która w pod koniec sierpnia tego roku oddelegowała go na dowódcę do pierwszego oddziału partyzanckiego AK na Wileńszczyźnie.
Na przełomie września i października 1943 oddział por. Szendzielarza liczył już ok. 100 ludzi. Przyjął on nazwę 5 Wileńskiej Brygady AK, zwanej też nieoficjalnie Brygadą Śmierci. Brygada operowała na terenie na płn.-wsch. od Wilna. Prowadziła ona walki zarówno z Niemcami i ich litewskimi sojusznikami, jak też partyzantką sowiecką.

Powojenna konspiracja

W początkach kwietnia 1945 roku nastąpiła mobilizacja Brygady w okolicy wsi Oleksin w powiecie Bielsk Podlaski. Odtąd prowadzono walki z regularnymi oddziałami Armii Czerwonej i LWP, KBW, NKWD oraz grupami UB i MO. Szczególną uwagę zwracano na likwidację agentów komunistycznych i członków PPR, którzy byli uważani za zdrajców. Rozbijano posterunki MO i urzędy gminne, urządzano zasadzki. W połowie maja 1945 Brygada liczyła ok. 200 ludzi i składała się z pięciu pododdziałów: trzech szwadronów, kompanii szturmowej i drużyny podoficerskiej.
Na pierwszych dniach września mjr Szendzielarz otrzymał rozkaz rozformowania swojego oddziału, liczącego wówczas ok. 300 partyzantów, natomiast on sam podjął decyzję prowadzenia dalszej walki z komunistami.

Wznowienie działalności na Pomorzu

W tym czasie "Łupaszko" podjął także akcję propagandową, która polegała na redagowaniu, powielaniu i rozprowadzaniu ulotek o treści antykomunistycznej. Fragment ulotki z marca 1946 jego autorstwa:
"... Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich [...] My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków Domagających się wolności i sprawiedliwości."

Więzienie i śmierć

Natychmiast po aresztowaniu "Łupaszko" został przewieziony do Warszawy i osadzony w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Przebywał tam 2,5 roku, do 8 lutego 1951. 23 października 1950 rozpoczął się proces byłych członków Okręgu Wileńskiego AK. Wszyscy, oprócz kobiet, zostali skazani 2 listopada 1950 przez sędziego Mieczysława Widaja na wielokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 w więzieniu na Mokotowie.

Uzasadnienie.

O bohaterstwie, heroizmie, historii samego Zygmunta Szendzielaża i 5 wileńskiej brygady Armii Krajowej trzeba by napisać dziesiątki i setki stron. Można relacjonować dokładnie postawę tego żołnierza – patrioty zarówno w czasie II wojny światowej jak i w okresie PRLu. Zapewne historycy po okresie komunistycznych oszczerstw i kalumnii rzucanych na „żołnierzy wyklętych” są im to winni.
Szanowni Państwo jako radni rady miasta w Kętrzynie mogą w sposób wyrazisty oddać hołd tym wszystkim, którzy za Polskę wolną i niepodległą ponieśli największą ofiarę, ofiarę własnego życia. Maj. Zygmunt Szendzielarz jest uznany przez wielu historyków za symbol tych, którzy przez komunistyczną propagandę określani byli mianem bandytów, a tak naprawdę ukochali ojczyznę ponad własne życie, ponad życie własnych żon i dzieci. Ich ofiara była o tyle tragiczniejsza, iż ginęli nie z rak obcych wrogów, ale niesprawiedliwymi wyrokami w imieniu Polski Rzeczpospolitej Ludowej skazywani byli na śmierć przez Polaków, którzy zaprzedali się totalitarnemu imperium. Wyroki śmierci wykonywano w piwnicach i lochach a ciała wyrzucano na śmietniki. Sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. „Inka” z 5 wileńskiej brygady AK, rozstrzelana w wieku 17 lat, a nazywana przez komunistycznych propagandzistów okrutną i bezwzględną morderczynią w momencie egzekucji zdążyła wykrzyczeć: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaczko!"
Nazwanie ronda imieniem tego wielkiego człowieka będzie również ukłonem w stronę Polaków z Wileńszczyzny, którzy tak licznie zamieszkują ziemię kętrzyńską. Państwo radni dadzą świadectwo wdzięczności, tym którzy bohatersko bronili ojczyzny i nie zgadzali się na powojenną okupację Polski. Gdyby nie było ludzi takich jak Maj. Zygmunt Szendzielzarz historia polski po 1945 roku była by dla nas dzisiaj o wiele bardziej wstydliwa.

Halina Piasecka
Radna Rady Miasta w Kętrzynie

Michał Kochanowski
Radny Rady Powiatu w Kętrzynie

Michał Kochanowski | Czytano 2279 razy | 25-09-07 14:51 | Kętrzyn [6]


Postów
Od
Dodano 2007-10-31 9:13

Dlaczego

Czy nie ma kogoś bardziej zasłużonego dla naszego miasta ???? Czym ten Pan przysłużył się Kętrzynowi ? Chciałbym jakieś konkretne uzasadnienie, a nie "tak, bo tak"!Postów
Od
Dodano 2007-10-31 10:02

Tytul

Czym Kętrzynowi zasłużył się: Sikorski, Daszyński, Chrobry, Jagiełło, Dmowski, Limanowski, ect.. Nigdzie w Polsce nie jest przyjęte, że nazwy ulic, lub rond są nazywane jedynie imionami postaci zasłużonymi dla danego miasta. Myśląc twoją logiką to w Kętrzynie jedyna ulica, która nosi odpowiednią nazwę to Bogumiła Linki i to też troszkę nagięte.

kghm
kghm
Postów 4
Od 2007-09-18 11:31
Dodano 2007-10-31 13:34

Do dlaczego

Przeczytaj uważnie artykuł. Masz tam charakterystykę postaci historycznej oraz uzasadnienie. Poza tym jest dokładnie tak jak mówi mój przedmówca.Postów
Od
Dodano 2007-11-13 9:03

Łupaszko odznaczony

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Krzyżem Walecznym Orderu Odrodzenia Polski Majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaczko". Chwała Bohaterom!

kghm
kghm
Postów 4
Od 2007-09-18 11:31
Dodano 2007-11-13 9:10

Łupaszko

Chyba Łupaszko a nie Łupaczko hehePostów
Od
Dodano 2007-11-13 11:27

Łupaszko odznaczony

Przepraszam za literówkę i polecam: www.podziemiezbrojne.blox.pl/html


Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki
(1694)

Najpopularniejsze
Różne mniejszości i ich pró...
Szanowni Państwo!

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o wdrożeniu niektórych p...
Dodał: aws | Czytano 11460 razy | 2013-10-28 15:55 | Kętrzyn [1]
Komentarze
destroyer of minds
Nie wiem jak ten ktoś może jeszcze co niektórych interesować czy też bawić. On za psa już dawno powinien siedzieć albo w...
~Gosc | 2024-02-08 21:16 |

<script>tak</script>...
~Gosc | 2022-01-21 17:02 |

Tytul
Gdzie przy planowanej obwodnicy są tereny inwestycyjne? Dlaczego nie myśli jak np.w Mrągowie.Obwodnica jest poza osiedla...
~Gosc | 2021-03-10 16:01 |

Ogłoszenia
21-01-22 16:53 Ile kosztuje bilet autobusowy miesięczny?
27-05-15 15:54 Koncert Charytatywny DODY w Kętrzynie
02-12-13 21:14 Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej
2013-11-17 18:52 Co sprawia, że w Kętrzynie jest dobrze
03-11-13 20:56 Kętrzyński wątek kampanii o wolne media

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Rozkład PKP
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2020 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu