Strona główna >> Artykuły >>
12 potraw wigilijnych
12 wigilijnych potraw to polska tradycja, która okupuje nasze, świąteczne stoły. Tak samo jak dodatkowe nakrycie dla zabłąkanego wędrowca, czy siano położone pod obrusem. Wszyscy zasiądą do wigilijnego stołu.
Wigilia jest jedyną tak uroczystą kolacją w ciągu roku. Jest szczególna z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że jest to czas świąt. Druga sprawa to taka, iż wtedy właśnie wszystko musi być dosłownie dopięte na ostatni guzik, żeby wszyscy byli zadowoleni i szczęśliwi. Co więcej, nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób ubierzemy nasz dom na święta, ubierzemy choinkę, zadbamy o to, by wygląd naszego domu był naprawdę szczególny. Właśnie owe świąteczne dekoracje, które zdobią wigilijny stół, 12 potraw wigilijnych. Jak mówi pradawny obyczaj, na wigilijnym stole muszą znaleźć się tradycyjne dania w liczbie ni mniej ni więcej, ale dwanaście. Wszystkie muszą być spróbowane, nawet troszkę, po to, by niczego nam nie zabrakło w czasie świątecznych dni w latach kolejnych. Pośród tych wszystkich przepysznych potraw musi znaleźć się barszcz czerwony albo zupa grzybowa. Temu daniu, z całą pewnością nikt się nie będzie w stanie oprzeć. Doskonały aromat może być zagwarantowany w zupie dzięki wrzuconym doń suszonym grzybom. Z kolei barszcz z uszkami jest tak samo chętnie przygotowywaną oraz spożywaną w czasie w czasie kolacji wigilijnej potrawą, po którą sięgają i dorośli i dzieci. Najpopularniejszym farszem, jaki świątecznie tkwi w uszkach jest kapusta z grzybami. Tym niemniej jednak, kapusta z grzybami to następne danie, jakie powinno się znaleźć na stole wigilijnym.
Pięknie pachnąca choinka ze swoimi mrugającymi światełkami i kolorowymi bombeczkami tworzą całość atmosfery, którą potem wspomina się cały kolejny rok. Kiedy przygotowujemy się do wigilijnego świętowania nie wolno również zapominać o wielu rozmaitych zwyczajach, jakie są związane z Bożym Narodzeniem. Najważniejsze jest oczywiście dzielenie się opłatkiem, ale nie bez znaczenia pozostaje także śpiewanie kolęd przy rodzinnym stole, ukochane przez dzieci rozpakowywane prezentów pod choinką. Wszystko to stanowi ważny i niemalże nieodzowny element wszystkich Świąt Bożego Narodzenia. Ten czas jest naprawdę wyjątkowy, a dla wielu z nas jest on wręcz magiczny pod każdym możliwym względem, bowiem wtedy właśnie mogą się spełniać wszystkie nasze - nawet najbardziej skryte pragnienia. Kiedy razem z naszą rodziną zasiadamy przy wigilijnym stole, staramy się, a przynajmniej powinniśmy zapominać o wszystkich swoich niesnaskach, problemach czy rozmaitych troskach. Tak właśnie należy traktować ten czas. Bo przecież Wigilia Bożego Narodzenia naprawdę jest szczególnym wieczorem.

Grudzień dla wielu osób to tylko i wyłącznie Święta Bożego Narodzenia, czyli jednocześnie spędzanie miłych, jak również i niezapomnianych momentów, spędzonych w miłym, rodzinnym gronie. Atmosfera świąt w każdej sytuacji jest wyjątkowa i z tego też względu zarówno Wigilia, jak i Boże Narodzenie jest czasem tak bardzo wyczekiwanym przez wiele osób.
W tym czasie każdy z nas chętnie składa życzenia swoim bliskim, swoim przyjaciołom. starają się nie pamiętać o wzajemnych urazach i wyrządzonych sobie przykrościach.
Rodzinnych Świąt Bożeggo Narodzenia.
~Gosc | Czytano 7147 razy | 10-12-12 10:20 | Kętrzyn [0]

Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki
(1698)

Najpopularniejsze
Różne mniejszości i ich pró...
Szanowni Państwo!

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o wdrożeniu niektórych p...
Dodał: aws | Czytano 11661 razy | 2013-10-28 15:55 | Kętrzyn [1]
Komentarze
destroyer of minds
Nie wiem jak ten ktoś może jeszcze co niektórych interesować czy też bawić. On za psa już dawno powinien siedzieć albo w...
~Gosc | 2024-02-08 21:16 |

<script>tak</script>...
~Gosc | 2022-01-21 17:02 |

Tytul
Gdzie przy planowanej obwodnicy są tereny inwestycyjne? Dlaczego nie myśli jak np.w Mrągowie.Obwodnica jest poza osiedla...
~Gosc | 2021-03-10 16:01 |

Ogłoszenia
21-01-22 16:53 Ile kosztuje bilet autobusowy miesięczny?
27-05-15 15:54 Koncert Charytatywny DODY w Kętrzynie
02-12-13 21:14 Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej
2013-11-17 18:52 Co sprawia, że w Kętrzynie jest dobrze
03-11-13 20:56 Kętrzyński wątek kampanii o wolne media

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Rozkład PKP
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2020 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu