Celem programu jest pomoc finansowa dla osób niewidomych i niedowidzących w zakupie nowoczesnego, podstawowego oraz specjalistycznego sprzętu komputerowego i elektronicznego wraz z odpowiednim oprzyrządowaniem i oprogramowaniem umożliwiającego:
1. zatrudnienie i samodzielną pracę w różnych dziedzinach,
2. naukę oraz zdobycie wiedzy,
3. zdobycie umiejętności pozwalających na usamodzielnienie się.
Ponadto celem programu jest realizacja prawa osób niewidomych i niedowidzących do pracy, nauki oraz swobodnego komunikowania się.
Jednym z ważniejszych celów rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu wzroku (niewidomych i niedowidzących), mających trudności w komunikowaniu się z otoczeniem, jest umożliwienie tym osobom wyrównania szans w życiu zawodowym i społecznym. Zakres różnorakich ograniczeń wynikających z tego rodzaju niepełnosprawności jest bardzo duży i zdeterminowany nie tylko poprzez stan ich wzroku, ale również w znacznej mierze przez zdobyte w życiu codziennym doświadczenia i umiejętności. Utrata wzroku lub jego poważne ograniczenie wpływa przede wszystkim na możliwości poznawcze (tj. utrudnienie wzrokowej obserwacji, czytania, pisania technikami powszechnie stosowanymi, korzystania z rysunków, filmów, itp.). Utrata tego zmysłu wpływa również ograniczająco na możliwości wykonawcze. To dlatego tak ważne znaczenie ma dla osób niewidomych i słabo widzących pokonanie bariery dostępu do informacji. W wydajny sposób umożliwić ją może pomoc finansowa w zakupie podstawowego i specjalistycznego sprzętu elektronicznego i komputerowego wraz z oprogramowaniem oraz w zdobyciu umiejętności właściwego jego wykorzystania.
Podstawą prawną uruchomienia i realizacji programu jest art. 47 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92).
Adresatami programu są:
pełnoletnie osoby w wieku aktywności zawodowej, niepełnosprawne z powodu dysfunkcji narządu wzroku posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, z zastrzeżeniem postanowień rozdziału IV ust. 6,
dzieci i młodzież w wieku do lat 18 niepełnosprawne z powodu dysfunkcji narządu wzroku, posiadające aktualne orzeczenie o zaliczeniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności lub aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.
Jeżeli treść dokumentów wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 nie wskazuje na przyczynę orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, dokumentem potwierdzającym rodzaj schorzenia będącego przyczyną niepełnosprawności jest zaświadczenie wydane przez lekarza prowadzącego.
za: www.pfron.org.pl
Wszelkie szczegółowe informacje:
Powiatowe Centrum Pomocy w Kętrzynie
Ul. Daszyńskiego 30
Tel. (89) 751 09 00