Strona główna >> Felietony >>
Teatr czterech aktorów
W nowym parlamencie znalazły się jedynie formacje, które albo były stroną sporu, lub swoją pozycję budowały przez wiele lat wcześniej. Z jednej strony Prawo i Sprawiedliwość, a z drugiej Platforma Obywatelska. Część głosów oddanych na PO było głosami oddanymi nie na program tej partii, lecz przeciwko postępowaniu PiS. Miejsce w sejmie znalazła też postkomunistyczna lewica, wraz z różowymi, nazwali się Lewicą i Demokratami. W parlamentarnych ławach będzie też Polskie Stronnictwo Ludowe, które na listy wciągnęło znane lokalne nazwiska, co w konsekwencji pozwoliło na przekroczenie progu wyborczego. Te dwie formacje w różnych formach funkcjonują w polskiej polityce już 50 lat.
Lidze Polskich Rodzin i Samoobronie na pewno nie pomogła koalicja z PiS. Zostali wyciśnięci jak cytryny. Później popełniały kuriozalne błędy takie jak LiS (wspólny alians LPR i Samoobrony), czy poparcie dla Karczmarka. Na politycznym rynku zabrakło popytu na te dwa "towary". Jest to też dowód na polaryzację rodzimej sceny politycznej.

W brew obiegowej opinii w bardzo dogodnej sytuacji jest PiS, pomimo porażki powiększyło swój elektorat, a będąc w opozycji bardzo łatwo o te głosy dbać i ich nie tracić. PO ma dzisiaj dwa problemy. Zbudowanie większości może okazać się trudniejsze niż się to wydaje. Łatwo skóry nie sprzeda PSL, doświadczone dwukrotnymi koalicjami z SLD i mając świadomość swojej pozycji zapewne nie zadowoli się ochłapami z pańskiego stołu. Ludowcy lubią dbać o swoich działaczy, a do tego potrzeba stanowisk. Platforma będzie zmuszona w znacznym stopniu podzielić się władzą. Waldemar Pawlak zapowiedział, że w ewentualnych rozmowach koalicyjnych nie będzie miała znaczenia wielkość klubu parlamentarnego, co może oznaczać, że PSL nie da się sprowadzić do funkcji wasalnej. Nie popełnią błędu słynnych już przystawek. Drugim zmartwieniem przywódców partii, która wygrała wybory będzie dotrzymanie i spełnienie przedwyborczych obietnic. Było ich tak wiele i tak mocno abstrakcyjnych, że tylko zapowiedź przedwyborczego cudu może uchronić PO od chłost, które na każdym kroku będzie wymierzać im opozycja, a w tym przypadku będzie to Prawo i Sprawiedliwość.
Trudna do przewidzenia może okazać się rola Lewicy i Demokratów w nowym sejmie. W osiągnięciu dobrego wyniku nie pomógł nawet Aleksander Kwaśniewski. Zarażony wirusem filipińskim, chwiejąc się na nogach kompromitował za granicą Polskę, a w kraju zbłaźnił jak sam nazywał projekt o nazwie LiD. Wyborcy określili to dzieło jednak jako mizerny projekcik. Część potencjalnych wyborców LiDu, zagospodarował Donald Tusk, który trafił do nich apelem o oddanie głosów na PO, jeśli rzeczywiście chcą odsunięcia PiS od władzy. Co potwierdza wcześniejszą tezę o głosach nie na program PO, ale o poparciu PO przeciw PiS.

Chyba trafnie jedne z publicystów określił to, co może stać się po ogłoszeniu wyników wyborów jako analogię do „nocnej zmiany” z czasów premiera Jana Olszewskiego. Cisza wyborcza przedłużająca się do późnych godzin nocnych, argumenty o rzekomym zamachu na wolność i ci sami aktorzy, co w filmie Jacka Kurskiego. Oby nie tak jak w 1992 roku ta zmiana nie powstrzymała pozytywnej przebudowy państwa. Miejmy nadzieje, że nie powrócą czasy "rywinlandu", a władza będzie rzeczywiście przyzwoita.

Michał Kochanowski | Czytano 2088 razy | 23-10-07 8:57 | Kętrzyn [0]

Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki
(1686)

Najpopularniejsze
Różne mniejszości i ich pró...
Szanowni Państwo!

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o wdrożeniu niektórych p...
Dodał: aws | Czytano 9917 razy | 2013-10-28 15:55 | Kętrzyn [1]
Komentarze
paszport
czyli w Ketrzynie nie wyrobie paszportu?
...
~Gosc | 2017-07-31 16:15 |

Jacek
Brawo korduś,,,...
~Gosc | 2015-11-30 21:59 |

Piotrek
Kordecki ty jesteś nie możliwy było trzeba ku...we zabić . Gratulacje kolego...
~Gosc | 2015-11-30 21:57 |

Ogłoszenia
27-05-15 15:54 Koncert Charytatywny DODY w Kętrzynie
02-12-13 21:14 Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej
2013-11-17 18:52 Co sprawia, że w Kętrzynie jest dobrze
03-11-13 20:56 Kętrzyński wątek kampanii o wolne media
26-10-13 21:00 Halloween czyli promocja satanizmu

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Rozkład PKP
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2020 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu