Dwadzieścia siedem lat po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce mieszkańcy Kętrzyna mieli możliwość obejrzenia wystawy "twarze kętrzyńskiej bezpieki". To już drugi dzień rocznicowych obchodów i jak podkreślił Sekretarz Powiatu Jarosław Żukowski upamiętniający nie katów a ofiary wojny wypowiedzianej własnemu narodowi.
Premierowa odsłona tej prezentacji, która w założeniach organizatorów czyli Starostwa Powiatowego w Kętrzynie i Instytutu Pamięci Narodowej ma być pokazana w całym powiecie nastąpiła w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Zbieżność dat w tym wypadku nie jest przypadkowa stan wojenny jako symbol siłowego rozprawienia się z niepodległościową opozycja i twarze ludzi, którzy terrorem utrwalali zbrodniczy system w naszej ojczyźnie. Wstępem do odsłonięcia wystawy było wystąpienie Pani Renaty Gieszczyńskiej, historyk olsztyńskiej delegatury IPN, która podkreśliła że Kętrzyn obok Olsztyna był jedynym ośrodkiem tak licznie i prężnie działających struktur podziemnych organizacji wolnościowych. Mieszkańcy naszego miasta ze zdziwieniem odnajdowali na fotografiach przyjaciół, znajomych, sąsiadów i znacząca większość z ogromnym poruszeniem i brakiem zrozumienia komentowała przynależność tych osób do aparatu represji. Jeszcze przed oficjalnym zaprezentowaniem przygotowanych przez IPN zdjęć, uhonorowano Jerzego Wielickiego, który za niepodległościową i antykomunistyczną działalność w Kętrzynie trafił do więzienia. Wielickiego odznaczono medalem przyznanym przez ambasadę Węgierską w dowód przyjaźni na wspólnym polu walki o uwolnienie się spod sowieckiego jarzma.
Pozostaje mieć nadzieję, że pamięć historyczna będzie żywym dowodem uznania dla trudu ludzi, którzy poświęcali swoje zdrowie, kariery a nawet życie walcząc o wolną Polskę. Niech ta pamięć będzie również przestrogą przed wszelkiej maści totalitarnymi koncepcjami budowania społecznego porządku.
Wykład Renaty Gieszczyńskiej z dnia 12 XII 2008r.20 MB