Strona główna >> Felietony >>
Jakie to Święto
Jutro 1 listopad Święto Wszystkich Świętych, przez dużą część społeczeństwa mylone ze świętem zmarłych, które przypada dzień później. Niektórzy na wesoło poprzez halloween mówią o czasie przemijania. Nawet na ulicach Kętrzyna wiszą już afisze zachęcające do uczestnictwa w jakiejś tego typu imprezie. Do Stanów Zjednoczonych halloween dotarło wraz z imigrantami z Irlandii, może więc Polscy emigranci na Zielonej Wyspie zaszczepią Irlandczykom dzień zaduszny, który wywodzi się z tradycji pogańsko – słowiańskich.
Wczoraj wieczorem spacerowałem po cmentarzu na Nowej Wsi, malowniczo świecą znicze, a raczej lampki nie widziałem ani jednego odkrytego, z grubym knotem i kopcącego znicza. Szkoda to już troszkę nie ta atmosfera. Takie dni to też świetny interes dla handlarzy świeczkami i najbardziej popularnymi na polskich cmentarzach chryzantemami. Amerykanie wydadzą na halloween 5 miliardów dolarów, choć w tym wyścigu wygrywają walentynki wówczas mieszkańcy nowego kontynentu zostawiają w sklepach 17 miliardów dolarów. W całym tym zamieszaniu jakby zapomina się o sensie tego ważniejszego w Kościele Katolickim Święta. Skupiamy się na przyziemnych sprawach. Szkoda, że na cmentarzy w Nowej Wsi nie ma ani jednej lampy co znacząco utrudnia wieczorne nawiedzanie grobów swoich bliskich. Nie ma nic złego w dbaniu o estetykę miejsc spoczynku, dopasowane kwiatu, wypolerowane pomniki to wszystko cieszy ludzkie oko. Dla ludzi wierzących wiele więcej znaczy modlitwa za bliskich, uczestnictwo we Mszy Świętej i prośba do Wszystkich Świętych o wstawiennictwo za polecaną przez nas duszę. Uważam modlitwę do Wszystkich Świętych odmawianą po łacinie za najładniejsza w Kościele Katolickim.

1 listopada to czas refleksji, zadumy i wspomnień. Warto również w tych dniach pamiętać nie tylko o naszych bliskich. Największy nasz rodak, Jan Paweł II spoczywa w podziemiach krypt Watykanu. Na całym świecie jest też wiele pól krwawych bitew, które są zroszone ofiarą polskiej krwi. Warszawskie Powązki i Brudno gdzie pochowany jest architekt niepodległej Polski Roman Dmowski. Powązki kryją ciała najwybitniejszych synów polskiej ziemi, Lwowski cmentarz Łyczakowski, czy Wileńska Rosa uśpiona nad sercem Marszałka Piłsudskiego. Polskie groby w USA, Francji, Holandii, Uzbekistanie, Kazachstanie i wielu innych państwach na całym świecie to dowód naszej historii, odwagi i heroizmu, ale także jak aktualnej dzisiaj emigracji zarobkowej. Prochy naszych rodaków wiatr rozrzucił po całym świecie.

Powyższy tekst dość chaotyczny, zawierający kilka wątków tak samo jak zakręcony jest owy czas i sztuką w te pierwsze dni listopada jest wybranie tego, co najbardziej wartościowe.

Michał Kochanowski | Czytano 1935 razy | 2007-10-31 9:22 | Kętrzyn [2]


Postów
Od
Dodano 2007-11-02 7:26

Tytul

Logistyczne zorganizowanie święta wszystkich świętych w Kętrzynie - FATALNE!
Pozapychane autobusy, które nie zabierały nawet z przystanków ludzi. Rok temu nie trzeba było płacić za bilety wiadomo za 12 dni wybory na burmistrza, w tym roku wyborów już nie ma wiec płacz i płać. Nie chodzi tu o te 1,60 zł, ale o hipokryzje władz komunalnych, które podlegają burmistrzowi.
Nowa Wieś zakorkowana, brak chodnika, parkingów i normalnej drogi, a silą rzeczy z roku na rok problem będzie się powiększał z racji ludzkiego przemijania smutnyPostów
Od
Dodano 2007-11-02 16:51

Michale K.

Dlaczego raz piszesz jako Michal K. a raz jako niezalogowany gość ? Piszesz o plakatach i rozklejaniu a co ty robisz prócz narzekania by autobusy byly niezapchane ?


Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki
(1686)

Najpopularniejsze
Różne mniejszości i ich pró...
Szanowni Państwo!

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o wdrożeniu niektórych p...
Dodał: aws | Czytano 9917 razy | 2013-10-28 15:55 | Kętrzyn [1]
Komentarze
paszport
czyli w Ketrzynie nie wyrobie paszportu?
...
~Gosc | 2017-07-31 16:15 |

Jacek
Brawo korduś,,,...
~Gosc | 2015-11-30 21:59 |

Piotrek
Kordecki ty jesteś nie możliwy było trzeba ku...we zabić . Gratulacje kolego...
~Gosc | 2015-11-30 21:57 |

Ogłoszenia
27-05-15 15:54 Koncert Charytatywny DODY w Kętrzynie
02-12-13 21:14 Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej
2013-11-17 18:52 Co sprawia, że w Kętrzynie jest dobrze
03-11-13 20:56 Kętrzyński wątek kampanii o wolne media
26-10-13 21:00 Halloween czyli promocja satanizmu

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Rozkład PKP
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2020 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu