Strona główna >> Artykuły >>
O niepodległość trzeba dbać
W okolicach narodowego święta niepodległości, historycy, publicyści, a niejednokrotnie politycy podczas debat, konferencji i uroczystych akademii toczą swoisty spór.
Tematem konfliktu jest podejście do wydarzeń historycznych które miały miejsce już prawie dziewięćdziesiąt lat temu. Po jednej stronie zwolennicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, z jego legionową legendą, a naprzeciw neoendecy, którzy uważają, że to Roman Dmowski był architektem odrodzonego państwa.
Zróbmy im na przekór i nie licytujmy się, co do dat i postaci. Nie namawiam do ignorancji historycznej, wręcz przeciwnie. Należy posiadać gruntowną wiedzę zarówno o listopadowym przybyciu Józefa Piłsudskiego do Warszawy, jak i o czerwcowej batalii Romana Dmowskiego w Wersalu o wykucie granic niepodległej Polski.
W dobie emigracji, walk politycznych, świata bez granic i wszechobecnego kosmopolityzmu zadajmy sobie pytanie ile patriotyzmu jest w nas samych.

Ciekawą inicjatywę przygotowało Narodowe Centrum Kultury (www.nck.pl), które 11 listopada przedstawia w lekkiej, radosnej i łatwo przyswajalnej formie. Tak jak kolorowe bilbordy i tabloidy przyciągają nasz wzrok, tak kolorowo – radosna akcja patriotyczna może zainteresować bardziej. Dobrze, jeśli promocja patriotyzmu jest kierowana szeroko, do różnego odbiorcy. Dla tych, którzy mniej interesują się historią i preferują lekki przekaz, mogą zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad tym, czym jest niepodległość. W wielu miejscach nie zabraknie zapewne uroczystych i poważnych inicjatyw mówiących o poświęceniu i martyrologii narodu.
Robiąc zakupy zauważyłem na sklepowej półce biało - czerwone flagi z oprzyrządowaniem, pozwalającym umieścić nasze narodowe barwy przy samochodzie. W jakimś stopniu może być to miara naszego patriotyzmu. Patriotą nie jest tylko ten, kto używa wybujałych frazesów i ciągle powtarza motto o służbie ojczyźnie. Często taką postawę można porównać z biblijnym faryzeuszem, który niby oddaje dziesięcinę i gorliwie się modli, a rzeczywiście jest to tylko nieuczciwa manifestacja na użytek własnej próżności. Patriotyzm to najogólniej miłość do ojczyzny, to bicie serca podczas narodowego hymnu, to ciarki w momencie spojrzenia na narodowy sztandar.
Dla zachowania niepodległości ważna jest pamięć o polach Grunwaldu, kamieniach rzucanych na szaniec, marszu do nieba czwórkami, rzucaniu swego losu na stos, dołach katyńskich i płonącej Warszawie. Bohaterowie żyją wiecznie, w nas!
Nowoczesny patriotyzm, którego powinniśmy być wyrazicielami to dawanie świadectwa dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Spotykając różnego rodzaju internacjonalistów nie mogę zrozumieć filozofii, która się kierują. Polska ma ponad 1000 lat. Stwierdzenia o Polsce, która nikogo nie interesuje, o ojczyźnie tylko w dobrobycie materialnym są wyrazem głębokich wypaczeń intelektualnych.
Potrzeba nie tylko nauki patriotyzmu, ponieważ trudno nauczyć się uczucia. Więcej pożytku może wyniknąć z zaszczepiania mody na patriotyzm, a w takiej sytuacji rodzące się uczucie sympatii do tego, co nasze przerodzi się w autentyczną chęć służby Ojczyźnie. Bez pytań o zyski. Niech każdy z nas się zastanowi. Jakim jestem Polakiem?

Michał Kochanowski | Czytano 2164 razy | 2007-11-09 10:27 | Kętrzyn [1]


Postów
Od
Dodano 2007-11-13 9:05

pytanie

Dlaczego 11 listopada na Zespole Szkół w Kętrzynie przy ul. Wojska Polskiego. Dyrektorka zespołu, która jest działaczką SLD nie wywiesiła biało - czerwonej flagi?


Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki
(1694)

Najpopularniejsze
Różne mniejszości i ich pró...
Szanowni Państwo!

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o wdrożeniu niektórych p...
Dodał: aws | Czytano 11459 razy | 2013-10-28 15:55 | Kętrzyn [1]
Komentarze
destroyer of minds
Nie wiem jak ten ktoś może jeszcze co niektórych interesować czy też bawić. On za psa już dawno powinien siedzieć albo w...
~Gosc | 2024-02-08 21:16 |

<script>tak</script>...
~Gosc | 2022-01-21 17:02 |

Tytul
Gdzie przy planowanej obwodnicy są tereny inwestycyjne? Dlaczego nie myśli jak np.w Mrągowie.Obwodnica jest poza osiedla...
~Gosc | 2021-03-10 16:01 |

Ogłoszenia
21-01-22 16:53 Ile kosztuje bilet autobusowy miesięczny?
27-05-15 15:54 Koncert Charytatywny DODY w Kętrzynie
02-12-13 21:14 Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej
2013-11-17 18:52 Co sprawia, że w Kętrzynie jest dobrze
03-11-13 20:56 Kętrzyński wątek kampanii o wolne media

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Rozkład PKP
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2020 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu