Strona główna >> Wiadomości >> Aktualności
10 lat za bicie dzieci i posypywanie ran solą
Jest wyrok dla rodziców zastępczych, którzy znęcali się nad pięcioletnią Roksaną i jej braćmi. Kobietę sąd skazał na 10 lat więzienia, a jej męża na 9 lat za kratkami. To więcej niż wnioskowała prokuratura. Małżeństwo znęcało się nad dziećmi ze szczególnym okrucieństwem. Mała Roksana była bita w podbrzusze, a żeby ból był większy - rany posypywano solą. Dzieci głodzono i męczono psychicznie. Na szczęście udało się przerwać to piekło.

”Prosto z Polski” materiał reporterów TVN24
Kary 10 i 9 lat bezwzględnego więzienia wymierzył w środę Sąd Rejonowy w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) zastępczym rodzicom za znęcanie się od stycznia do 8 kwietnia 2008 roku nad trójką dzieci. Wyrok nie jest prawomocny. Obrona zapowiedziała apelację. Sąd zgodził się na publikację danych osobowych i wizerunków oskarżonych.

Wyższe kary od proponowanych

Wymierzone kary są wyższe od żądanych przez prokuraturę. Śledczy domagali się 9 lat więzienia dla Elżbiety Strzelec i 7 lat dla Romana Strzelca. Obrońca kobiety wnosił w mowie końcowej o dwa lata bezwzględnego więzienia, a obrońca mężczyzny - o uniewinnienie. Za takim wyrokiem - według obrony - miało przemawiać to, że Roman Strzelec z powodu pracy rzadko bywał w domu i nie wiedział, co się dzieje z dziećmi. Natomiast niewątpliwą winę Elżbiety Strzelec miały umniejszać błędy popełnione przez instytucje przyznające jej prawa rodzica zastępczego.

Sąd nie podzielił argumentacji obrony

Sąd nie podzielił tej argumentacji. Sędzia Jacek Matejko w ustnym uzasadnieniu wyroku powiedział, że "okoliczności przyznania oskarżonym dzieci nie mają znaczenia dla oceny ich czynów, gdyż oskarżeni dobrowolnie przyjęli na siebie obowiązek opieki nad obcymi dla nich dziećmi".

W ocenie sądu również fakt długiego przebywania w pracy przez Romana Strzelca nie mógł być okolicznością łagodzącą, gdyż zebrany w toku śledztwa i przewodu sądowego materiał wskazuje na to, że małżonkowie, znęcając się na dziećmi, "działali wspólnie i w porozumieniu".

Jednym z dowodów świadczących o wspólnym działaniu były zabezpieczone przez policję sms-y, w których małżonkowie wymieniali się informacjami „odnośnie form i sposobów znęcania się". Sędzia Matejko podkreślił, że choć „rozstrzygnięcie niewątpliwie jest surowe, to nie rażąco surowe, zaś wymierzona kara jest adekwatna do wyjątkowo wysokiego stopnia winy i szkodliwości popełnionych czynów".

Rzucali dzieckiem i bili skórzanym pasem

Z ustaleń prokuratury i sądu wynika, że do znęcania się nad rodzeństwem - dwoma chłopcami wieku 11 i 12 lat oraz 5-letnią dziewczynką – dochodziło niemal do początku przyjęcia ich przez zastępczych rodziców do domu. Wobec dziewczynki znęcanie się miało charakter szczególnego okrucieństwa. Dziewczynka m.in. była bita rękami po głowie i twarzy i skórzanym pasem po całym ciele; rzucano nią o ścianę i na podłogę, zaś otwarte rany posypywano solą. Dziecko doznało licznych obrażeń, które m.in. doprowadziły do pourazowej martwicy skóry podbrzusza. Po przyjęciu dziewczynki do szpitala konieczny był przeszczep skóry.

Chłopcy również byli mocno bici. Zastępczy rodzice zmuszali ich także do bicia siostry, strasząc, że jeśli komuś powiedzą o tym, co dzieje się w domu, trafią do zakładu poprawczego.

Rodziną zastępczą mieszkający koło Koszalina małżonkowie zostali 13 grudnia 2007 r. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Kętrzynie. O prawo opieki nad dziećmi ubiegali się od kilku miesięcy. W trakcie śledztwa i procesu przed koszalińskim sądem ustalono, że jednym z głównych motywów ubiegania się o prawa rodziny zastępczej była chęć poprawienia sytuacji finansowej i materialnej.

Skończył się koszmar

Dzisiaj życie dzieci przypomina bajkę. Bajkę, do której trafiły prosto z koszmarnego snu. Państwo Falkowscy, którzy zajmują się Roksaną i jej braćmi chcą by dzieci zapomniały o swoich traumatycznych przeżyciach . Rodzeństwo trafiło do tego pogotowia rodzinnego w Sianowie w maju zeszłego roku. Dzieci wreszcie znalazły prawdziwe ciepło i miłość, na którą zasługują. A to sprawia, że bolesne wspomnienia z przeszłości uda się zepchniąć na dalszy plan.

twis//kwj TVN24.pl
~Gosc | Czytano 2275 razy | 19-03-09 8:49 | Kętrzyn [4]


Postów
Od
Dodano 2009-03-19 22:00

a ci co im przyznali?

co dostali ? bo winni na równi są bo bez pomocy rodzinie i sądu w kętrzynie do tego by nie doszłoPostów
Od
Dodano 2009-03-20 0:32

Masz rację, że sędziowie

a jeszcze gorzej, że są to najczęściej sędziny, które wyjątkowo pochopnie odbierają dzieci prawowitym rodzicom. Według mnie, te sędziny, to zwyczajne bezduszne i o sadystycznych skłonnościach psycholki. Psycholki, które są bezkarne w takich jak ta sytuacjach. Zabierają dzieci może nienajlepszym rodzicom, ale pakują je w jeszcze gorsze tarapaty. Ta historia powinna być również przestrogą dla wszystkich, którzy kochają Unię Europejską, bo jest źle, ale będzie gorzej. I to gorzej niż za okupacji, czy bolszewi...
ZJPostów
Od
Dodano 2009-03-23 19:26

Byłoby sprawiedliwie

Posypać solą teraz tych co im przyznali sędziów pomocy rodzinie...Postów
Od
Dodano 2009-03-30 12:54

Tytul

takie prawo u nas dla normalnych ludzi narobia brudu, a dla bezwzględnych tyranów prawo opieki przyznają


Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki
(1696)

Najpopularniejsze
Różne mniejszości i ich pró...
Szanowni Państwo!

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o wdrożeniu niektórych p...
Dodał: aws | Czytano 11606 razy | 2013-10-28 15:55 | Kętrzyn [1]
Komentarze
destroyer of minds
Nie wiem jak ten ktoś może jeszcze co niektórych interesować czy też bawić. On za psa już dawno powinien siedzieć albo w...
~Gosc | 2024-02-08 21:16 |

<script>tak</script>...
~Gosc | 2022-01-21 17:02 |

Tytul
Gdzie przy planowanej obwodnicy są tereny inwestycyjne? Dlaczego nie myśli jak np.w Mrągowie.Obwodnica jest poza osiedla...
~Gosc | 2021-03-10 16:01 |

Ogłoszenia
21-01-22 16:53 Ile kosztuje bilet autobusowy miesięczny?
27-05-15 15:54 Koncert Charytatywny DODY w Kętrzynie
02-12-13 21:14 Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej
2013-11-17 18:52 Co sprawia, że w Kętrzynie jest dobrze
03-11-13 20:56 Kętrzyński wątek kampanii o wolne media

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Rozkład PKP
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2020 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu