Od marca 209 w Gimnazjum nr 2 w Kętrzynie realizowany jest projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej - Patrz i zmieniaj -. Uczniowie chętnie poszerzają swoją wiedzę na temat zagadnień rozwoju i globalnych współzależności pomiędzy Północą i Południem, a zdobytymi informacjami dzielą się z rówieśnikami.
Tym razem do udziału w projekcie zaprosiliśmy uczniów z Gimnazjum Gminnego w Karolewie. W ostatni piątek - 29 maja - w szkolnym centrum multimedialnym spotkały się dwie klasy trzecie: klasa III c z wychowawczynią panią Bożeną Dziergawką oraz klasa III b pod opieką Elżbiety Jadczak.
Krótki wykład o historii Żydów i Arabów oraz o wzajemnych stosunkach między tymi narodami poprzedził projekcję filmu - Most nad Wadi -.
Film opowiadał o szkole pokoju. W 2004r. grupa arabskich
i żydowskich rodziców zdecydowała się stworzyć wspólnie dwunarodową, dwujęzyczną szkołę dla swoich dzieci. Reżyserzy filmu rzetelnie i obiektywnie przedstawili, jak uczniowie, nauczyciele i rodzice starali się zbudować wzajemne pokojowe relacje w czasie pierwszego, ekscytującego roku działania szkoły i jak niełatwy był to wysiłek w otaczającej rzeczywistości złożonego izraelsko-arabskiego konfliktu.
Dokument o działającej eksperymentalnie szkole izraelsko - palestyńskiej spodobał się uczniom. A w toku ożywionej dyskusji przewijało się pojęcie
- tolerancja -. Właśnie tolerancja i współżycie różnych kulturowo i religijnie społeczności zostały bardzo mocno zaakcentowane w filmie.
Uczniowie, podzieleni na mniejsze grupy, wypracowali własną, - najbliższą - im definicję tolerancji, szukali atutów szkoły w Kfar Kara, notowali słabości w funkcjonowaniu jednej szkoły dwóch społeczności, zastanawiali się nad granicami tolerancji, skutkami nietolerancji i efektami zachowań tolerancyjnych.
Młodzież formułowała mądre wnioski o tolerancji dzisiaj- tu wśród nich, obecnej na co dzień. Dostrzegli, że przejawy nietolerancji występują już
w przedszkolu, a pogłębiać mogą się w szkole ( biedny- bogaty, zdrowy- chory, lepszy- gorszy, ze wsi- z miasta...).Uznali, że tolerancja wygodna dla nas, wybiórcza i warunkowa, nie jest tolerancją. Jest często ustępstwem na korzyść drugiego i dlatego tak ważne są zasady moralne i własny zdrowy rozsądek.
Cieszy, że filmy dokumentalne o innych narodach, kulturach, religiach wzbudzają tyle emocji w młodych ludziach. Gimnazjalistom z Karolewa idea projektu CEO wydała się bardzo bliska, zgodzili się z naszymi uczniami, że ważne jest - myśleć globalnie, a działać lokalnie -.
Elżbieta Jadczak
koordynator projektu w Gimnazjum nr 2