Strona główna >> Artykuły >>
Gimnazjaliści budują mosty... tolerancji
Od marca 209 w Gimnazjum nr 2 w Kętrzynie realizowany jest projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej - Patrz i zmieniaj -. Uczniowie chętnie poszerzają swoją wiedzę na temat zagadnień rozwoju i globalnych współzależności pomiędzy Północą i Południem, a zdobytymi informacjami dzielą się z rówieśnikami.
Tym razem do udziału w projekcie zaprosiliśmy uczniów z Gimnazjum Gminnego w Karolewie. W ostatni piątek - 29 maja - w szkolnym centrum multimedialnym spotkały się dwie klasy trzecie: klasa III c z wychowawczynią panią Bożeną Dziergawką oraz klasa III b pod opieką Elżbiety Jadczak.
Krótki wykład o historii Żydów i Arabów oraz o wzajemnych stosunkach między tymi narodami poprzedził projekcję filmu - Most nad Wadi -.
Film opowiadał o szkole pokoju. W 2004r. grupa arabskich
i żydowskich rodziców zdecydowała się stworzyć wspólnie dwunarodową, dwujęzyczną szkołę dla swoich dzieci. Reżyserzy filmu rzetelnie i obiektywnie przedstawili, jak uczniowie, nauczyciele i rodzice starali się zbudować wzajemne pokojowe relacje w czasie pierwszego, ekscytującego roku działania szkoły i jak niełatwy był to wysiłek w otaczającej rzeczywistości złożonego izraelsko-arabskiego konfliktu.
Dokument o działającej eksperymentalnie szkole izraelsko - palestyńskiej spodobał się uczniom. A w toku ożywionej dyskusji przewijało się pojęcie
- tolerancja -. Właśnie tolerancja i współżycie różnych kulturowo i religijnie społeczności zostały bardzo mocno zaakcentowane w filmie.
Uczniowie, podzieleni na mniejsze grupy, wypracowali własną, - najbliższą - im definicję tolerancji, szukali atutów szkoły w Kfar Kara, notowali słabości w funkcjonowaniu jednej szkoły dwóch społeczności, zastanawiali się nad granicami tolerancji, skutkami nietolerancji i efektami zachowań tolerancyjnych.
Młodzież formułowała mądre wnioski o tolerancji dzisiaj- tu wśród nich, obecnej na co dzień. Dostrzegli, że przejawy nietolerancji występują już
w przedszkolu, a pogłębiać mogą się w szkole ( biedny- bogaty, zdrowy- chory, lepszy- gorszy, ze wsi- z miasta...).Uznali, że tolerancja wygodna dla nas, wybiórcza i warunkowa, nie jest tolerancją. Jest często ustępstwem na korzyść drugiego i dlatego tak ważne są zasady moralne i własny zdrowy rozsądek.
Cieszy, że filmy dokumentalne o innych narodach, kulturach, religiach wzbudzają tyle emocji w młodych ludziach. Gimnazjalistom z Karolewa idea projektu CEO wydała się bardzo bliska, zgodzili się z naszymi uczniami, że ważne jest - myśleć globalnie, a działać lokalnie -.

Elżbieta Jadczak
koordynator projektu w Gimnazjum nr 2
~Gosc | Czytano 3497 razy | 03-06-09 18:51 | Kętrzyn [3]


Postów
Od
Dodano 2009-06-03 23:32

Indoktrynacja

O proszę, lewacka moda z zachodu przyszła do nas. Bzdury o tolerancji i wypieranie mózgów najmłodszym.Postów
Od
Dodano 2009-06-04 6:19

Tytul

Takie zajęcia są bardzo ważne. Poprzez tolerancję w europie będzie można uniknąć tragedii takich jak II wojna światowaPostów
Od
Dodano 2009-06-16 23:30

Jednym słowem uczą,

żebyśmy sie nie denerwowali gdy w naszych Polskich telewiajach widzimy prawie samych Judejczyków. Dziennikarze, Judejczycy, aktorzy, Judejczycy, reżyserzy Judejczycy. Festiwal w Opolu, prowadzą i występują sami Judejczycy. Wszędzie Judejczycy i ty Polski narodzie musisz, to ogledać, cieszyć się i tolerować...
pozdrawiam
ZJ


Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki
(1695)

Najpopularniejsze
Różne mniejszości i ich pró...
Szanowni Państwo!

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o wdrożeniu niektórych p...
Dodał: aws | Czytano 11543 razy | 2013-10-28 15:55 | Kętrzyn [1]
Komentarze
destroyer of minds
Nie wiem jak ten ktoś może jeszcze co niektórych interesować czy też bawić. On za psa już dawno powinien siedzieć albo w...
~Gosc | 2024-02-08 21:16 |

<script>tak</script>...
~Gosc | 2022-01-21 17:02 |

Tytul
Gdzie przy planowanej obwodnicy są tereny inwestycyjne? Dlaczego nie myśli jak np.w Mrągowie.Obwodnica jest poza osiedla...
~Gosc | 2021-03-10 16:01 |

Ogłoszenia
21-01-22 16:53 Ile kosztuje bilet autobusowy miesięczny?
27-05-15 15:54 Koncert Charytatywny DODY w Kętrzynie
02-12-13 21:14 Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej
2013-11-17 18:52 Co sprawia, że w Kętrzynie jest dobrze
03-11-13 20:56 Kętrzyński wątek kampanii o wolne media

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Rozkład PKP
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2020 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu