Kętrzyński film zdobył I miejsce na festiwalu filmów amatorskich sOFFa w Olsztynie. W piątek, 28 maja, w Planecie 11 w Olsztynie odbyła się 4 SOFFA - SuperOrbitalny Festiwal Filmów Amatorskich.
Spośród 48 nadesłanych filmów organizatorzy festiwalu wybrali 23 i podzielili je na trzy kategorie: animacja, dokument oraz fabuła. Festiwal rozpoczął się pokazem filmu Bodo Koxa „Marco P. i złodziej rowerów” – jednego z jury festiwalu. Następnie rozpoczęła się część właściwa festiwalu – pokazy filmów zakwalifikowanych do finału.
W pierwszym bloku wyświetlane były animacje, w drugim filmy dokumentalne, w trzecim natomiast fabularne. Pomiędzy blokami, w przerwach na obrady jury, pokazywane były: teledyski zespołów Enej i TRANSSEXDISCO kręcony na terenie Planety oraz film poza konkursem pt. „Jutro…”. Jury festiwalu w składzie: Bodo Kox, dr Aleksandra Drzał-Sierocka, Agnieszka Kołodyńska, Jose Iglesias Vigil, Adam Smoczyński wybrało 3 filmy, po jednym z każdego bloku. W kategorii animacje wygrał film „Kino w oczach ludzików Lego” w reżyserii Moniki Reut i Ewy Rumszewicz z Olsztyna. Za najlepszy amatorski film dokumentalny uznany został film: „Iskrennost” w reżyserii Jakuba Drobczyńskiego z Łodzi. Jako najlepszy film fabularny został wybrany, z czego jesteśmy bardzo dumni, film Mateusza Trusewicza i grupy INTASE FILMS z Kętrzyna - „Świnka”.
Scenariusz powstał na podstawie opowiadania Edgara Karetta. Film opowiada o dziewięcioletnim Filipie, którego marzeniem było posiadanie figurki Barta Simpsona. Jednak jej zdobycie nie było dla chłopaka łatwe. Na drodze do zdobycia figurki stał jego ojciec z nietypowymi metodami wychowawczymi. Filip poprzez wytrwałość w dążeniu do celu musiał pić kakao, którego nienawidził i za które każdego dnia dostawał złotówkę. Zdobyte pieniądze wrzucał do świnki - Włodzimierza, którą dostał również od ojca. W momencie, gdy skarbonka przestanie brzęczeć, Filip miał dostać wymarzoną figurkę Barta.
Intase Films z Kętrzyna to grupa licealistów i studentów, których pasją od wielu lat jest film. Z czasem do zabawy jaką jest film podchodzili coraz bardziej poważnie. Minęło kilka lat i napotkali się na swojej drodze. I w ten sposób z inicjatywy Mateusza Trusewicza i Damiana Biegańskiego w 2008 roku powstała Grupa INTASE FILMS. Dziś filmy nagrane przez Intase Films można oglądac na najróżniejszych festiwalach i przeglądach filmów niezależnych w Polsce. Jedynym członkiem INTASE FILMS, który studiuje na szkole filmowej jest Damian Biegański. Obecnie jest studentem 2 roku Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. W przyszłym roku z pewnością dołączy do niego Mateusz Trusewicz. Cała reszta to ogromni pasjonaci, którzy mimo, że mają inne aspiracje i plany zawodowe w prace nad filmem wkładają całe swoje serce. Partnerem filmowców z Kętrzyna jest serwis www.tosiewytnie.pl. W 2010 roku grupa rozpoczęła współpracę ze studiem dźwiękowym REFLECTION MUSIC GROUP, które zajmuję się postprodukcją dźwięku produkcji oraz z kompozytorami: Aleksandrem Kuźbą , Wojciechem Zacharskim.
Więcej info, oraz filmy grupy można znaleźć na stronie internetowej www.intase.pl.
Tomasz Bylicki
Manager grupy Intase Films