Strona główna >> Artykuły >>
KRZYSZTOF KONONOWICZ: Czuję się Warmiakiem
Rozmowa z Krzysztofem Kononowiczem, białostockim politykiem i osobowością medialną.
Panie Krzysztofie, jak powszechnie wiadomo urodził się pan w Kętrzynie. Jakie są związki pana rodziny z Warmią i Mazurami?

- Moi rodzice to byli repatrianci zza Grodna, z miejscowości Strzecle. Trafili do Kętrzyna w 1958 roku. Tam się urodziłem i wychowałem się. W roku 1975 mój tatuś kupił ten dom w Białymstoku, w dzielnicy Starosielce. Tak więc już ponad trzydzieści lat tu mieszkam. Dlatego kandydowałem na prezydenta miasta Białegostoku. Z tym, że Kętrzyn to nie Mazury, tylko Warmia, bo tam jest diecezja warmińska, nie mazurska.

Kim się pan w takim razie czuje, Zabużaninem, Warmiakiem czy Białostoczaninem?

- Czuję się Warmiakiem... tak, na pewno Warmiakiem. Kocham Warmię, ale i kocham Białystok i Podlasie. Bo Białystok był zawsze polski, od wieków, a Warmia nie była. Dopiero Piłsudski przyłączył do Polski Warmię, Gdańsk i Śląsk.

Czy bywa pan w Olsztynie?

- Tak, byłem ostatnio. Badałem sprawę samobójstwa tego mordercy...

Zabójcy Krzysztofa Olewnika?

- Właśnie, badałem sprawę Olewnika. Rozmawiałem z prokuratorami, ale nie mogę na razie nic więcej powiedzieć. Cieszę się, że sprawę prowadzi prokuratura olsztyńska. To jest bardzo dobra prokuratura, nie narzekam na nią. Może zlecę jej zbadanie sprawy tego, co się powiesił w Płocku. I jeszcze tu mamy w Białymstoku taką sprawę śmierci człowieka na budowie Galerii. Może też zlecę to prokuraturze olsztyńskiej. Będę o tym jeszcze rozmawiać z premierem Tuskiem...

Spotyka się pan z premierem?

- Nieraz już z nim rozmawiałem. Ostatnio powiedziałem mu prosto w oczy, jaka jest sytuacja w kraju. Że miała być druga Irlandia, a jest Irlandia śmierci. I z prezydentem Kaczyńskim też wiele razy rozmawiałem w cztery oczy.

Tak? A o czym?

- Żeby były lepsze drogi, żeby były boiska, żeby nie było bezrobocia...

Rozumiem. Słyszał pan zapewne oskarżeniach wobec Czesława Małkowskiego, prezydenta Olsztyna. Co pan sądzi o tej sprawie?

- Tak, znam sprawę od A do Z. Znam prezydenta Olsztyna, bywałem nieraz u niego w domu. Rozmawialiśmy w cztery oczy, trzy razy. I nie wchodzi mi do głowy, żeby uczony człowiek, na stanowisku, uprawiał seks z cudzą żoną. To jest straszne. Ja teraz będę sprawdzał wszystkich prezydentów miast w Polsce, jak żyją i jak sprawują władzę.

Czy wierzy pan w winę prezydenta Małkowskiego?

- Ja nie wiem jak było, ale niech mu Bóg przebaczy. Ja chcę człowieka ratować i mu pomóc.

W jaki sposób?

- Chcę się najpierw zapoznać z aktami. Jeszcze nie rozmawiałem z tą kobietą. Może ona kłamie. U nas sądy są mało wykształcone. Powinno się zlecić badania psychiatryczne i tomografię. Może być czasem jakiś guz w mózgu i człowiek się zachowuje dziwnie i to nie jest jego wina, tylko tego guza. Może on ma takiego guza i dlatego tak się zachowywał...

No tak. A co sądzi pan o sposobie zatrzymania prezydenta przez policję białostocką?

- Ja z początku chciałem sprawę skierować gdzie indziej. Potem przemyślałem i wybrałem prokuraturę białostocką. Ale teraz, jak prezydent jest w więzieniu to będą nowe wybory, tak u was musi być.

Może pan wystartuje na prezydenta Olsztyna?

- (Śmiech) Chcielibyście, żebym wrócił do gniazda? No nie, nie wystartuję.

Czyżby jakieś większe plany?

- Zgadł pan. Mój komitet Podlasie XXI wybrał mnie na kandydata na prezydenta Polski. Ja z początku nie chciałem, ale w tajnym głosowaniu większość członów mnie poparła. Jeśli cały naród zechce mnie wybrać to trudno, obejmę fotel w Belwederze. Pójdę drogą jak Piłsudski, będę sam rządził i Polska będzie od morza do morza.

A co by pan zrobił, gdyby jednak pan był prezydentem Olsztyna?

- Olsztyn mało znam, choć mam tam rodzinę. Ale przede wszystkim to zrobiłbym wszędzie, nie tylko w Olsztynie: Po pierwsze, drogi. Po drugie, sale gimnastyczne i boiska. Chcę w Starosielcach zbudować stadion i zrobić tu Mistrzostwa Świata. Po trzecie, zlikwidować alkohol, papierosy i narkotyki...

Dla młodzieży czy dla wszystkich?

- Dla wszystkich.

A co z winem podczas mszy?

- Można zastąpić sokiem. Albo winem, ale bezalkoholowym. Chociaż właściwie czasem lampkę szampana ewentualnie można wypić z jakiejś okazji.

To ciekawe. Panie Krzysztofie, pańska popularność wzięła się z filmiku na portalu YouTube, który obejrzały miliony internautów. Czy korzysta pan z Internetu?

- Jak pan widzi w domu nie mam. Ale mam w swoim biurze.

Czy ma pan swój profil na naszej-klasie? Bo widziałem już kilka z pana nazwiskiem i zdjęciem.

- (Śmiech) To młodzież się tak zabawia. Czasem tu przychodzą i mnie proszą. Ja im ani nie pozwalam, ani nie zabraniam. Przymykam na to oczy. To dlatego, że mają za dużo czasu. Boisk nie ma, to co mają robić? Siedzą przed komputerami i wymyślają. Ale ja to zmienię.

A niech to. Tak myślałem, że to fałszywki. Czy chciałby pan coś jeszcze przekazać czytelnikom „Extra Sukcesu”?

- Życzę wszystkim mieszkańcom Olsztyna i Kętrzyna, żeby szli drogą Bożą, uczciwą, szczerą i godną, żeby się nie rozwodzili i byli szczęśliwi.

A może chciałby pan nam powiedzieć coś, czego nikt jeszcze od pana nie słyszał?

- Tak, przypomniałem sobie, że jeszcze w Kętrzynie dużo grywałem w warcaby. Często grałem z tatusiem, jak jeszcze żył. Naprawdę bardzo to lubię, nawet zająłem raz drugie, a raz pierwsze miejsce w warcaby. W mistrzostwach świata, oczywiście.

Rozmawiał A. NATOL

Od autora: Rozmawiając ponad godzinę z Krzysztofem Kononowiczem w jego zadbanym drewnianym domku nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że mam do czynienia z człowiekiem, który świadomie, choć nieudolnie kreuje swój wizerunek męża stanu. Sympatyczny, ciepły osiedlowy działacz z aspiracjami do budowy V RP.
To śmieszy. Czy jednak wyższość innych polityków miałaby polegać na tym, że w bardziej inteligentny sposób maskują swoje kłamstwa? Nie żal mi było Krzysztofa Kononowicza, bo każdy powinien ze skromnością podchodzić do swoich możliwości. Przypomniałem sobie jednak Gogolowskie "Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie".
za: www.olsztyn24.com
niord | Czytano 3486 razy | 21-04-08 8:55 | Kętrzyn [10]
SZK
- mod

SZK
Postów 36
Od 2006-09-04 14:30
Dodano 2008-04-21 20:22

Kętrzyn to nie mazury ?

Panie Kononowicz z braku alkoholu miesza ci się w głowie.

bizbi
bizbi
Postów 11
Od 2008-04-14 20:32
Dodano 2008-04-21 20:32

hahaha

Dawno się tak nie uśmiałem, nie ma to jak porobić sobie jaja z chorego człowieka, kabaret po prostu.Postów
Od
Dodano 2008-04-22 8:17

Hahahaha

Dobry wywiad, ciepłe kluchy w duzym opakowaniu.

bizbi
bizbi
Postów 11
Od 2008-04-14 20:32
Dodano 2008-04-22 10:27

Pytanie.

Czy to dziełko sztuki dziennikarskiej pojawi się w najnowszym numerze kowbojskiego periodyka "Kentaki"?Postów
Od
Dodano 2008-04-22 18:25

Kałboj w kapeluszu bliźnia

Wypisz wymaluj kałboj w kapeluszu i z fajką bliźniaczo podobny np. gruby, mały, duża kwadratowa głowa zachowanie identyczne a z gadki wypisz wymaluj ident_fident!Postów
Od
Dodano 2008-04-22 19:37

Czyżby ?

Wygląd być może ale poziom IQ zupełnie inny obu panów.Postów
Od
Dodano 2008-04-22 20:53

Racja !

Z wygladu podobni ale osoba startująca na prezydenta miasta IQ wyższy ma to oczywiste!Postów
Od
Dodano 2008-05-03 12:29

MAZURY !!!

Kętrzyn leży na Mazurach !!! a nie na Warmii !!Postów
Od
Dodano 2008-05-03 18:23

Nie podniecaj się

Kętrzyn leży w Prusach książęcych. Warmia i Mazury, to nazwy wymyśline przez komuszków.
pozdrawiam
ZJPostów
Od
Dodano 2024-02-08 21:16

destroyer of minds

Nie wiem jak ten ktoś może jeszcze co niektórych interesować czy też bawić. On za psa już dawno powinien siedzieć albo w jakimś hiuston za te brednie o jego rzekomym pradziadku Piłsudskim albo że był ochroniarzem papieża. Nie mowiąc o tym, że był w stanie wychodzić do innych ze swoją tzw kulachą i próbować atakować innych (nawet reporterowi TVP siłą potrafił wyrwać mu mikrofon). A że biedastok się tym kompletnie nie zajmuje to za to oczywiście poniesie coś znacznie gorszego niż tzw zła karma. Ciekawe kto go niby ma wozić jak jest już praktycznie niczym przyspawany do wyra albo krzesła. Niech tylko odejdzie z tego świata to wtedy pojawi się coś zupełnie innego niż wszystkie dotychczasowe internetowe wysrywy na jego temat.


Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki
(1698)

Najpopularniejsze
Różne mniejszości i ich pró...
Szanowni Państwo!

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o wdrożeniu niektórych p...
Dodał: aws | Czytano 11660 razy | 2013-10-28 15:55 | Kętrzyn [1]
Komentarze
destroyer of minds
Nie wiem jak ten ktoś może jeszcze co niektórych interesować czy też bawić. On za psa już dawno powinien siedzieć albo w...
~Gosc | 2024-02-08 21:16 |

<script>tak</script>...
~Gosc | 2022-01-21 17:02 |

Tytul
Gdzie przy planowanej obwodnicy są tereny inwestycyjne? Dlaczego nie myśli jak np.w Mrągowie.Obwodnica jest poza osiedla...
~Gosc | 2021-03-10 16:01 |

Ogłoszenia
21-01-22 16:53 Ile kosztuje bilet autobusowy miesięczny?
27-05-15 15:54 Koncert Charytatywny DODY w Kętrzynie
02-12-13 21:14 Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej
2013-11-17 18:52 Co sprawia, że w Kętrzynie jest dobrze
03-11-13 20:56 Kętrzyński wątek kampanii o wolne media

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Rozkład PKP
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2020 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu