Strona główna >> Wiadomości >> Aktualności
Małe przejścia graniczne dla turystów
W sobotę (17.05) odbędzie się VII Międzynarodowy Rajd Rowerowy o Puchar Konsula RP w Kaliningradzie Kętrzyn – Prawdinsk. Impreza odbywa się pod patronatem marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Na przejściu granicznym spotkają się reprezentanci władz naszego województwa i Obwodu Kaliningradzkiego, a także władze konsularne. W Rajdzie udział weźmie reprezentacja Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
- Razem ze stroną rosyjską układamy teraz bardzo ambitny plan współpracy województwa warmińsko-mazurskiego z Obwodem Kaliningradzkim, który planujemy podpisać w czerwcu – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Opracowujemy transgraniczną ofertę turystyczną, np. szlakami Immanuela Kanta, Napoleona i Zamków Gotyckich, dopracowujemy ofertę zdrowotną. Pracujemy nad powołaniem do życia Centrum Informacji Turystycznej w Kaliningradzie, dodam, że także z innymi województwami. Ale przede wszystkim chcemy popracować nad realizacją rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, czyli nad otwarciem małego ruchu granicznego na zewnętrznych granicach państw członkowskich. Te punkty graniczne będą szczególnie przydatne dla rozwoju turystyki rowerowej i wodnej. Cały czas dążymy do tego, aby polsko-rosyjska granica nie dzieliła, ale była szansą dla nas i Rosjan do rozwoju wzajemnych kontaktów, w tym przede wszystkim gospodarczych, a turystyka to ważna gałąź naszego "przemysłu".

Symbolicznym wymiarem tych starań jest rajd rowerowy z Kętrzyna do Prawdzinska, w którym bierze udział młodzież z powiatów kętrzyńskiego i ostródzkiego oraz z rejonu Prawdzinsk.
Taki sam cel ma organizacja spływów kajakowych (w tym roku odbędzie się po raz ósmy). Pierwszy historyczny spływ Łyną, z Olsztyna do Kaliningradu, zorganizowali olsztyńscy studenci ponad dziesięć lat temu. Największą trudnością było wtedy „dogranie” odprawy granicznej. Władze Obwodu Kaliningradzkiego po długich negocjacjach zgodziły się w końcu na zorganizowanie odprawy celnej na rzece Łynie.

W 2000 roku promocją trasy spływu Łyną do Obwodu zajął się Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

- Jeżeli spojrzeć na tę współpracę do strony samorządów, instytucji czy też organizacji pozarządowych, to w naszym przekonaniu rozwija się ona znakomicie – dodaje marszałek Protas. - W przygotowanym przez nas kalendarium tej współpracy w tym roku znalazło się około 300 różnego rodzaju przedsięwzięć transgranicznych. To dużo. Możemy powiedzieć, że region w Obwodzie jest obecny cały rok, a Obwód jest obecny na Warmii i Mazurach. Niedawno gościliśmy dziennikarzy z czołowych mediów Obwodu Kaliningradzkiego, którzy nie tylko poznawali uroki naszego regionu, ale przede wszystkim zapoznawali się z usługami zdrowotnymi, jakie oferują nasze instytucje medyczne. W ten sposób poszerzamy wachlarz współpracy. Są to już nie tylko wydarzenia kulturalne, wymiana naukowa, ale także coraz częściej gospodarcza, na czym obu stronom najbardziej zależy. U nas ten boom gospodarczy już się rozpoczął. Dzięki funduszom unijnym w regionie masowo ruszyły inwestycje. A każda inwestycja to nowe miejsca pracy.

********

Program Rajdu

- Godz. 8.00 - powitanie grupy rosyjskiej na przejściu granicznym Michałkowo - Żeleznodorożnyj
- Godz. 8.00 - 8.45 - przejazd na rowerach do Barcian
- Godz. 9.00 - oficjalne otwarcie rajdu z udziałem przedstawicieli władz Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Konsulatów FR i RP, Powiatu Kętrzyńskiego i Rejonu Prawdinsk. Przewidziany jest występ zespołu folklorystycznego. W uroczystości uczestniczyć będą przedstawiciele Komisji Współpracy Międzynarodowej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Kaliningradzkiej Obwodowej Dumy.
- Godz. 9.30 - kryterium kolarskie po ulicach Barcian. W rajdzie uczestniczyć będzie młodzież rejonów Kętrzyńskiego i Prawdinska w Obwodzie Kaliningradzkim.
- Godz. 10.30 - 11.00 - wręczenie pucharów i nagród dla najlepszych kolarzy.

(Kryterium będzie rozgrywane o puchar starosty kętrzyńskiego. Podczas wyścigu w Prawdinsku kolarze rywalizować będą o puchar starosty Rejonu Prawdinsk. Najlepszy kolarz kryterium i wyścigu otrzyma puchar Konsula Generalnego RP w Kaliningradzie. Każdy zawodnik otrzyma okolicznościową koszulkę oraz najmłodsza uczestniczka imprezy otrzyma nagrodę marszałka)

- Godz. 11.00 – 12.00 – obiad w Barcianach
- Godz. 12.00 – odjazd do Michałkowa na rowerach
- Godz. 12.30 – 13.00 – odprawa graniczna.
- Godz. 13.00 – organizację imprezy przejmuje strona rosyjska.

olsztyn24.com
Michał Kochanowski | Czytano 2390 razy | 15-05-08 21:43 | Kętrzyn [3]


Postów
Od
Dodano 2008-05-16 21:57

Tytul

Z racji tego, iż Pan Robert M jest współorganizatorem tego kryterium wszystko pójdzie po jego nyśli jednak wszyscy żałują, że nie będą mogli go podziwiać na jego wjełosipiedje(rower) hehehe. pozdro dla wszystkich uczestnikówPostów
Od
Dodano 2008-05-16 22:31

memoriał

I jak ma być dobrze w powiecie jak trwają cały czas podchody i kto jest lepszy miasto czy powiat? Tylko ktoś mściwy tak robi dla wielkiego kolarza jakim był J Żwirko, Czy nie lepiej było zaprosić Rosjan na ten wyścig memoriałowy , który zawsze od tylu lat odbywa sie w tym terminie. A gdyby Pan Starosta pomyslał ale.... trudno myslenie nie boli i trzeba mieć coś pod klapkąPostów
Od
Dodano 2008-05-16 22:46

Tytul

A od kiedy to rywalizacja musi wychodzić na złe? Niech miasto i powiat rywalizują byle z pożytkiem dla mieszkańców


Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki
(1698)

Najpopularniejsze
Różne mniejszości i ich pró...
Szanowni Państwo!

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o wdrożeniu niektórych p...
Dodał: aws | Czytano 11659 razy | 2013-10-28 15:55 | Kętrzyn [1]
Komentarze
destroyer of minds
Nie wiem jak ten ktoś może jeszcze co niektórych interesować czy też bawić. On za psa już dawno powinien siedzieć albo w...
~Gosc | 2024-02-08 21:16 |

<script>tak</script>...
~Gosc | 2022-01-21 17:02 |

Tytul
Gdzie przy planowanej obwodnicy są tereny inwestycyjne? Dlaczego nie myśli jak np.w Mrągowie.Obwodnica jest poza osiedla...
~Gosc | 2021-03-10 16:01 |

Ogłoszenia
21-01-22 16:53 Ile kosztuje bilet autobusowy miesięczny?
27-05-15 15:54 Koncert Charytatywny DODY w Kętrzynie
02-12-13 21:14 Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej
2013-11-17 18:52 Co sprawia, że w Kętrzynie jest dobrze
03-11-13 20:56 Kętrzyński wątek kampanii o wolne media

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Rozkład PKP
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2020 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu