Strona główna >> Wiadomości >> Aktualności
Rzeźba figuralna na 40. rocznicę koronacji obrazu
Przy sanktuarium w Świętej Lipce stanęła (1.08) rzeźba figuralna złożona z postaci papieża Jana Pawła II oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rzeźbę zamówiła parafia świętolipska dla uczczenia 40. rocznicy koronacji znajdującego się w sanktuarium obrazu Matki Jedności Chrześcijan, który został przyozdobiony koronami papieskimi 11 sierpnia 1968 roku. Ceremonii koronacji dokonał wówczas prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński, a sumę celebrował ks. kard. Karol Wojtyła.
(Krystyna Fałdyga-Solska i Bogusław Solski są autorami nowej rzeźby w Świętej Lipce (fot. Waldemar Żakowski)
Wykonana z brązu rzeźba waży blisko 600 kilogramów. Posadowiona jest na postumencie z granitu. Postacie mają 2 metry wysokości. Projektantką i wykonawczynią postaci jest rzeźbiarka Krystyna Fałdyga-Solska, natomiast autorem cokołu i bryły pomnika jest jej mąż, architekt Bogusław Solski. Świętolipska rzeźba to jedna z wielu realizacji artystycznego małżeństwa z Łodzi. Rzeźby ich autorstwa możemy podziwiać m.in. w Pabianicach, Chełmie, Poznaniu i Piotrkowie Trybunalskim.

Świętolipska rzeźba została ustawiona wśród zieleni, na skwerze, po lewej stronie od wejścia do sanktuarium.

- Święta Lipka to zespół zabytkowy wysokiej klasy - mówi Bogusław Solski. - Chodziło o to, by nie ingerować bezpośrednio w samą strukturę zabytku, a z drugiej strony, by nie odrywać się zbytnio od niego. Miejsce, w którym rzeźba została ustawiona, jest już poza zabytkowym zespołem, ale w naturalny sposób stanowi bardzo ładne tło dla samych pomników. Poza tym pomnik jest doskonale widoczny dla osób, które wchodzą do sanktuarium lub przed nim spacerują albo odpoczywają na ławeczkach.

W rzeźbie doszukać się można wielu symboli.

- Trzy stopnie, na których ustawione są postacie papieża i kardynała symbolizują trzy tysiąclecia - mówi Bogusław Solski. - Papież stoi wyżej od kardynała, co symbolizuje wyższą godność papieską. Z kolei kardynał Wyszyński jest na pierwszym planie, bo on "wyprzedzał" papieża w działaniu.

Symbole zawarte są również w przedmiotach trzymanych przez papieża i kardynała.

- Pastorał papieża opiera się na stopniu kardynała dla podkreślenia, że tych dwóch ludzi łączyła sprawa krzyża - wyjaśnia Bogusław Solski. - Natomiast kard. Wyszyński trzyma w ręku obraz Matki Boskiej Świętolipskiej.

Oficjalne odsłonięcie rzeźby odbędzie się w następną niedzielę (10.08) o godz. 11. W uroczystości wezmą udział prymas polski Józef Glemp oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

za: olsztyn24.com
niord | Czytano 2879 razy | 07-08-08 14:15 | Kętrzyn [0]

Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki
(1694)

Najpopularniejsze
Różne mniejszości i ich pró...
Szanowni Państwo!

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o wdrożeniu niektórych p...
Dodał: aws | Czytano 11364 razy | 2013-10-28 15:55 | Kętrzyn [1]
Komentarze
destroyer of minds
Nie wiem jak ten ktoś może jeszcze co niektórych interesować czy też bawić. On za psa już dawno powinien siedzieć albo w...
~Gosc | 2024-02-08 21:16 |

<script>tak</script>...
~Gosc | 2022-01-21 17:02 |

Tytul
Gdzie przy planowanej obwodnicy są tereny inwestycyjne? Dlaczego nie myśli jak np.w Mrągowie.Obwodnica jest poza osiedla...
~Gosc | 2021-03-10 16:01 |

Ogłoszenia
21-01-22 16:53 Ile kosztuje bilet autobusowy miesięczny?
27-05-15 15:54 Koncert Charytatywny DODY w Kętrzynie
02-12-13 21:14 Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej
2013-11-17 18:52 Co sprawia, że w Kętrzynie jest dobrze
03-11-13 20:56 Kętrzyński wątek kampanii o wolne media

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Rozkład PKP
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2020 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu