Strona główna >> Artykuły >>
Niemcy dorabiają sobie legendę
Władze gminy Kętrzyn nie mają żadnych zahamowań w firmowaniu rewizji historii II wojny światowej, kreując zwolennika nazistowskiej ideologii na bohatera
(Foto Internet: Claus von Stauffenberg)
"NASZ DZIENNIK" - Napisy upamiętniające rzekomy "niemiecki ruch oporu" przeciwko nazizmowi i znanego polakożercę Clausa von Stauffenberga, który dokonał nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera, znajdują się na tablicach w Wilczym Szańcu, bunkrze przywódcy III Rzeszy w Gierłoży koło Kętrzyna. Historycy nie mają wątpliwości: treść inskrypcji nie jest prawdziwa. To klasyczny przykład tworzenia mitologii historycznej. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że tablice o takiej treści w Wilczym Szańcu zamontowano z inicjatywy strony niemieckiej. Sprawie zamierzają przyjrzeć się Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Turyści zwiedzający Wilczy Szaniec na Mazurach w miejscu baraku, w którym w 1944 r. dokonano zamachu na Hitlera, natykają się na tablice informujące o tym zdarzeniu. Jednak czytając znajdujące się tam inskrypcje, otrzymują swoistą, zmitologizowaną lekcję historii. Głoszą one, że "W tym miejscu stał barak, w którym 20 lipca 1944 roku Claus Schenk hrabia von Stauffenberg dokonał zamachu na Hitlera. Zarówno on, jak i wielu innych, którzy stawiali opór dyktaturze hitlerowskiej, zapłaciło za to życiem" oraz "Ku upamiętnieniu niemieckiego ruchu oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi".
- Te napisy nie mają nic wspólnego z wiedzą historyczną - uważa historyk prof. Mieczysław Smoleń (Uniwersytet Jagielloński). - Oni nie stawiali żadnego oporu, to był bunt wśród kadry oficerskiej - dodaje. - Cały zamach na Hitlera był sprowokowany tym, że spiskowcy w racjonalny sposób doszli do wniosku, iż po prostu Niemcy wojnę pod przywództwem Hitlera przegrają i tyle - podkreśla dr Mieczysław Ryba (KUL). - To nie jest bohaterstwo związane z tym, że oni sprzeciwiali się narodowemu socjalizmowi - stwierdza.
Obaj historycy zgodnie podkreślają, że inskrypcje z Gierłoży stanowią przykład budowania legendy i tworzenia mitów o niemieckim ruchu oporu. - To jest próba rewizji historii i tworzenia mitów historycznych - ocenia dr Ryba. - W zasadzie tzw. ruch oporu jeśli on był, to był na samym początku III Rzeszy i były to konkretne grupy polityczne i partyjne, ale został bardzo szybko wyeliminowany, a później miał śladowy charakter i nie miał żadnego znaczenia - dodaje. - Poza tymi dwoma incydentami, czyli lot Rudolfa Hessa i ta konspiracja przeciwko Hitlerowi, która była źle przygotowana, w którą nie wierzono i to była niewielka grupa osób, którą trudno utożsamiać z szerokim ruchem oporu - mówi prof. Smoleń.
Naukowcy zwracają również uwagę na nieadekwatność stwierdzenia "dyktatura", ponieważ Hitler doszedł do władzy demokratycznymi metodami. Owszem, stworzył system totalitarny, ale przy wykorzystaniu demokratycznych mechanizmów. Zresztą społeczeństwo niemieckie szeroko akceptowało ten stan rzeczy.
Nie bez znaczenia jest także fakt osobistych poglądów Stauffenberga, z których wynika, że był on wrogo nastawiony do Polski i Polaków, stojąc na pozycjach niemieckiego nacjonalizmu, popierając imperialną politykę III Rzeszy i wyrażając poczucie wyższości nad innymi narodami. Świadczą o tym m.in. fragmenty listu do żony, który hrabia pisał z frontu, biorąc udział w ataku na Polskę w 1939 roku. "Tutejsza ludność to straszliwy motłoch, strasznie wielu Żydów i mieszańców. To ludzie, którzy dobrze się czują tylko pod batem", "świetnie nadadzą się do naszego rolnictwa". Spiskowcy domagali się panowania nad zachodnimi ziemiami Polski - Wielkopolską, Pomorzem, Górnym Śląskiem. Liczyli na zawarcie pokoju z aliantami i zachowanie jak najwięcej zdobyczy Hitlera.
Kto więc odpowiada za umieszczenie w Wilczym Szańcu tablic tak fałszujących historię, które ogląda 200 tys. turystów odwiedzających w ciągu roku Gierłoż. Pierwsza z nich powstała w 1992 r. z inicjatywy ówczesnego ambasadora Niemiec w Polsce dr. Franza Bertelego. W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyło trzech synów Stauffenberga. Według informacji medialnych z tego okresu tuż przed uroczystościami usunięto z terenu dawnej kwatery Hitlera plansze przedstawiające zbrodnie narodowego socjalizmu. Druga tablica, z 2004 r., mówiąca o niemieckim ruchu oporu powstała z inicjatywy dziennikarki Renate Marsch-Potockiej, wieloletniej korespondentki niemieckiej agencji DPA oraz zarządzającej terenem Wilczego Szańca władz spółki Wilcze Gniazdo, z którymi nie udało nam się jednak skontaktować. W uroczystości jej odsłonięcia również uczestniczył oficjalny przedstawiciel władz niemieckich. Był nim konsul z Gdańska. Co ciekawe, według doniesień "Rzeczpospolitej", prezes użytkującej teren Wilczego Szańca, należący do Lasów Państwowych, spółki Jan Z. od 1986 r. był agentem wywiadu wojskowego PRL, a później miał współpracować z WSI.
Czy treść tych tablic była konsultowana z uprawnionymi do tego organami? Decydującą rolę w tym względzie odgrywa lokalny samorząd, w tym przypadku gmina Kętrzyn. Tam odesłano nas na szczebel wojewódzki i do użytkownika posesji, wyrażając przypuszczenie, że chyba gmina nie zajmowała się tą sprawą. W Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy warmińsko-mazurskim urzędzie wojewódzkim powiedziano nam, że sprawy tablicy z 2004 r. w ogóle nie ma w ewidencji. Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, któremu przedstawiliśmy sprawę, stwierdził, że te napisy "pokazują pełną ignorancję". Zapowiedział, że po powrocie z urlopu zbada sprawę i zwróci się z oficjalnym wystąpieniem do wojewody warmińsko-mazurskiego. Rzecznik prasowy IPN Andrzej Arseniuk powiedział, że Instytut przy okazji inwentaryzacji na szczeblu gmin miejsc upamiętnienia zbrodni hitlerowskich pyta gminy, czy napisy umieszczone na pomnikach oddają kontekst historyczny.

Zenon Baranowski
"NASZ DZIENNIK"
Michał Kochanowski | Czytano 2628 razy | 08-08-08 7:11 | Kętrzyn [10]


Postów
Od
Dodano 2008-08-08 9:51

Tytul

Dobrze, że zamach na Hitlera się nie powiódł. Wojna mogła by zakończyć się w niekorzystnym dla Polski położeniuPostów
Od
Dodano 2008-08-08 10:06

Historia

Co ty za głupoty piszesz? Uważasz, że będąc po stronie wygranych dobrze na tym wyszliśmy??
Baranie straciliśmy połowę ziemi i wpadliśmy w sidła następnego totalitaryzmu komuny!Postów
Od
Dodano 2008-08-08 12:46

Tytul

Dla Polski nie wiele by to zmieniło, gdyż spiskowcy chcieli zakończenia wojny na zachodzie, ale z sowietami chcieli ją prowadzić. Dla Polski również nie przewidywali wielkich zmian, może dzięki wstawiennictwu państw zachodnich skończyła by się okupacja, ale wolni to i tak byśmy nie byli. Los Żydów dalej byłby taki sam, bowiem niemiecka generalicja popierała w większości plan ich eksterminacji, a przecież nie można zapomnieć, że to byli obywatele Polski, cóż z tego że innego wyznania.
Spiskowcy dalej popierali Narodowy Socjalizm, byli jedynie przeciwnikami Adolfa Hitlera.

Poza tym zamachów na Hitlera było dużo, a nie tylko ten z 20 lipca 1944 roku.
Pierwsze zamachy były jeszcze przed wojną.Postów
Od
Dodano 2008-08-10 20:44

Wreszcie ktoś zajął się

tymi niemieckimi kłamstwami. A nie jest łatwo, ponieważ obecnie w Polsce mamy w większości albo żydowskie albo niemieckie gazety dla Polaków.
Pozdro
ZJPostów
Od
Dodano 2008-08-22 18:59

mity

Nie takie mity i fakty w Polsce tworzą historię.Postów
Od
Dodano 2008-09-08 20:34

Tytul

czemu nikt nie pokarze co tam jest napisane żenadaPostów
Od
Dodano 2008-09-08 23:46

Było tą wojnę wygrywać?

gdybyśmy przegrali to żyli byśmy na takim poziomie jak niemcy albo sami wygrali gdybyśmy dwa czołgi 102 mieli!Postów
Od
Dodano 2008-09-13 14:53

Talica została poświęcona

Przypadkowo byłem świadkiem odsłonięcia tablicy Claua von Stauffenberga w 1992r. To co mnie mnie najbardziej zbulwersowało to udział w tej historycznej mistyfikacji ks. abpa Edmunda Piszcza. Abp poświęcił tablicę zamachowca chociaż prawdopodobnie przybył na tę uroczystość nieproszony (poświęcenia nie było w programie). AZPostów
Od
Dodano 2008-09-14 13:14

Do AZ, nie zamachowca, a

faszystę i zbrodniarza.
A po drugie, w KK taka wpadka, to nie pierwsza i nie ostatnia . Widocznie pan pułkownik był również katolikiem...
pozdrawiam
ZJPostów
Od
Dodano 2008-09-14 14:38

Zygmunt mylisz pojęcia

niemiecki zbrodniarz to nie faszysta ale nazista, a to zasadnica różnica. Faszym pod różną postacią był w całej przedwojennej Europie: we Włoszech, w Hiszpanii w Polsce również.


Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki
(1698)

Najpopularniejsze
Różne mniejszości i ich pró...
Szanowni Państwo!

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o wdrożeniu niektórych p...
Dodał: aws | Czytano 11652 razy | 2013-10-28 15:55 | Kętrzyn [1]
Komentarze
destroyer of minds
Nie wiem jak ten ktoś może jeszcze co niektórych interesować czy też bawić. On za psa już dawno powinien siedzieć albo w...
~Gosc | 2024-02-08 21:16 |

<script>tak</script>...
~Gosc | 2022-01-21 17:02 |

Tytul
Gdzie przy planowanej obwodnicy są tereny inwestycyjne? Dlaczego nie myśli jak np.w Mrągowie.Obwodnica jest poza osiedla...
~Gosc | 2021-03-10 16:01 |

Ogłoszenia
21-01-22 16:53 Ile kosztuje bilet autobusowy miesięczny?
27-05-15 15:54 Koncert Charytatywny DODY w Kętrzynie
02-12-13 21:14 Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej
2013-11-17 18:52 Co sprawia, że w Kętrzynie jest dobrze
03-11-13 20:56 Kętrzyński wątek kampanii o wolne media

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Rozkład PKP
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2020 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu