Strona główna >> Artykuły >>
Rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej.
Z apelem o modlitwę o pokój w Gruzji oraz o większe poszanowanie wolności religijnej i praw człowieka w Chinach, gdzie odbywają się Igrzyska Olimpijskie, wzywali dziś w Świętej Lipce kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Hierarchowie uczestniczyli w uroczystościach 40. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej.
Na uroczystości przybyło wielu hierarchów Kościoła w Polsce: metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, biskup ełcki Jerzy Mazur, biskup polowy WP Tadeusz Płoski, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik, biskup-senior warmiński Julian Wojtkowski oraz przełożony wielkopolsko-mazowieckiej prowincji jezuitów, ks. Dariusz Kowalczyk.

Przed Mszą św. poświęcono pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. To właśnie kard. Wyszyński oraz jeszcze wtedy kard. Karol Wojtyła dokonali koronacji obrazu. Pomnik stanął w obok krużganków okalających świątynię.

Eucharystii w Świętej Lipce przewodniczył kard. Józef Glemp, homilię wygłosił kard. Dziwisz. Mówił on o kontaktach i więziach księdza, biskupa i kardynała Karola Wojtyły z sanktuarium w Świętej Lipce, które już jako papież Jan Paweł II podniósł do rangi bazyliki mniejszej. Metropolita krakowski wspominał "wczasy filozoficzne", które dla młodzieży akademickiej prowadził tu młody ks. prof. Karol Wojtyła w 1958 roku, tuż po nominacji na biskupa pomocniczego Krakowa. Zdaniem kard. Dziwisza, Matka Boża z sanktuarium w Świętej Lipce, przygotowywała Karola Wojtyłę do posługi Biskupa Rzymu.

Na zakończenie metropolita krakowski apelował o modlitwę w intencji pokojowego rozstrzygnięcia konfliktu zbrojnego w Gruzji. Nawiązał również do igrzysk olimpijskich w Pekinie, prosząc o modlitwę w intencji większej wolności religijnej i poszanowania praw człowieka w Chinach.

Na zakończenie Mszy św. odbyła się procesja, która zakończyła się na podium ołtarzowym blisko pomnika kard. Wyszyńskiego i kard. Wojtyły, gdzie Prymas Polski kard. Glemp również nawiązał do sytuacji w Gruzji i igrzysk w Chinach. Prosił również o modlitwę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz apelował, szczególnie do młodych, o ewangeliczne spojrzenie na życie.

Początki sanktuarium maryjnego w Świętej Lipce według przekazów ludowych sięgają XIV w. Od bardzo dawna stała na tym miejscu rozłożysta lipa oraz kaplica.

Już w średniowieczu pielgrzymowano do Świętej Lipki z Prus, Mazowsza i Warmii. Ostatni wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollem w 1519 r. szedł tu pieszo i boso z Królewca. W 1525 r. wiara katolicka została zakazana w państwie pruskim, zburzono kaplicę, lipa została wycięta, a cudowną figurkę utopiono w jeziorze. W 1618 r. sekretarz króla Zygmunta III wykupił Świętą Lipkę, przekazując ją jezuitom. Wybudowano tam następnie kaplicę, w której umieszczono kopię obrazu Matki Boskiej Śnieżnej. Zapoczątkowało to rozkwit sanktuarium; wybudowano kościół z krużgankami. Po kasacie zakonu jezuici wrócili do Świętej Lipki dopiero w 1932 r.

Po II wojnie światowej sława sanktuarium wzrosła. Zaczęły przybywać liczne pielgrzymki i wycieczki. Główne uroczystości to odpust 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP oraz odpust Nawiedzenia NMP w ostatnią niedzielę maja, kiedy do Świętej Lipki przybywają wierni w pieszej pielgrzymce "Gwiaździstej" z Reszla, Kętrzyna, Mrągowa, Giżycka i pobliskich parafii. Do Matki Bożej Świętolipskiej pielgrzymują także ewangelicy.

za: Katolicka Agencja Informacyjna
~Gosc | Czytano 2600 razy | 10-08-08 18:30 | Kętrzyn [6]


Postów
Od
Dodano 2008-08-21 18:23

Modlitwa

Wy sie lepiej pomodlcie za siebie, kupa popieprzonych idiotow!Postów
Od
Dodano 2008-08-30 10:10

gdzie tam wleźli ?

niech za biednych polaków się pomodlą którzy są przez państwo teroryzowani gnębieni przez różne biurokracjePostów
Od
Dodano 2008-09-28 19:18

śliwka

Byłem tam i gorliwie modliłem się o rozum dla redakcji GwK.Postów
Od
Dodano 2008-10-01 7:21

Tytul

Pięknie było, tylko modlitwą coś osiągniemy.Postów
Od
Dodano 2008-10-03 19:05

Jeżeli Bóg pomaga zdr

znak jego istnienia, a wyzywanie kogoś od idiotów zle świadczy o tolerancji człowieka który to pisze i niestety może niekorzystnie wpłynąć na psychikę tego człowieka w sytuacjach życiowo ekstremalnie trudnych jeżeli nie zmieni swego podejścia do ludzi wierzących choć dobrze wiemy że nawet wśród biskupów mogą być osoby błądzące ale za takie osoby też trzeba się modlić!!!Postów
Od
Dodano 2008-10-04 9:51

Ksiądz Dziwisz posługiwa

Tak wielka osobistość jak ksiądz biskup Dziwisz który posługiwał papieżowi Janowi Pawłowi 2 też dzisiaj ma być obecny na wielkiej uroczystości w naszym powiecie powinno być dla nas wielkim zaszczytem!!!Kętrzyn 4 pazdziernika 2008 godz.9 43


Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki
(1698)

Najpopularniejsze
Różne mniejszości i ich pró...
Szanowni Państwo!

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o wdrożeniu niektórych p...
Dodał: aws | Czytano 11652 razy | 2013-10-28 15:55 | Kętrzyn [1]
Komentarze
destroyer of minds
Nie wiem jak ten ktoś może jeszcze co niektórych interesować czy też bawić. On za psa już dawno powinien siedzieć albo w...
~Gosc | 2024-02-08 21:16 |

<script>tak</script>...
~Gosc | 2022-01-21 17:02 |

Tytul
Gdzie przy planowanej obwodnicy są tereny inwestycyjne? Dlaczego nie myśli jak np.w Mrągowie.Obwodnica jest poza osiedla...
~Gosc | 2021-03-10 16:01 |

Ogłoszenia
21-01-22 16:53 Ile kosztuje bilet autobusowy miesięczny?
27-05-15 15:54 Koncert Charytatywny DODY w Kętrzynie
02-12-13 21:14 Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej
2013-11-17 18:52 Co sprawia, że w Kętrzynie jest dobrze
03-11-13 20:56 Kętrzyński wątek kampanii o wolne media

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Rozkład PKP
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2020 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu