Strona główna >> Wiadomości >> Aktualności
GIMNAZJALIŚCI Z KORSZ W PAŁACU PREZYDENCKIM I PARLAMENC
Jest 21 kwietnia 2009. Około pięćdziesięcioosobowa grupa młodzieży z klas I i II Gimnazjum im. Orła Białego w Korszach z nauczycielkami, Paniami Małgorzatą Kotkowską, Alicją Rybak oraz Dorotą Zadroga, o godzinie 5:30 wyjeżdża do Warszawy. Tego dnia, w samo południe, zaplanowane zostało zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego, natomiast na godzinę 15:00 – miejsca pracy Parlamentarzystów RP przy ulicy Wiejskiej - Sejmu.
Zwiedzanie Pałacu Namiestnikowskiego rozpoczęło się z około półgodzinnym opóźnieniem. Wcześniej grupa z Korsz odwiedziła Grób Nieznanego Żołnierza..

Przewodnik oprowadzający po Pałacu Prezydenckim pokazał i opisał pomieszczenia znajdujące się w budynku, od Sali Kolumnowej, w której odbywają się wydarzenia najwyższej rangi państwowej (w otoczonej marmurowymi kolumnami Sali prezydent powołuje i odwołuje rządy, nadaje ordery, nominuje sędziów, wręcza tytuły profesorom, a generałom – szlify) poprzez Salę Rokoko – miejsce przyjęć gości przez Panią Prezydentową i Salę Białą – miejsce, gdzie po przybyciu do Pałacu i przemierzeniu Sieni Wielkiej premierzy, prezydenci oraz koronowane głowy z całego świata kierują pierwsze kroki, po Kaplicę, gdzie ujrzymy dary dla prezydentów od Jana Pawła II i Benedykta XVI, krzyże wycięte z konstrukcji zniszczonych zamachem wież WTC w Nowym Jorku, obrazy religijne (kaplica pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest pełna pamiątek po ważnych wizytach).

Po godzinnej wizycie w Pałacu Prezydenckim grupa udała się do Sejmu, gdzie spotkała się z Posłem na Sejm RP z Mrągowa – Jerzym Antonim Gosiewskim. Pan Poseł towarzyszył gimnazjalistom z Korsz przez cały czas trwania wizyty w Sejmie opowiadając o swojej pracy zarówno w obecnej (najaktywniejszy Poseł RP w roku 2008) jak i poprzedniej kadencji Sejmu. Natomiast oprowadzający młodzież przewodnik opowiedział historię parlamentaryzmu w Polsce. Wszyscy mieli też okazję uczestniczyć w obradach Sejmu pod przewodnictwem Pana Wicemarszałka Jerzego Szmajdzińskiego. Na koniec pobytu uczniowie zostali obdarowani puzzlami obrazującymi ścieżkę legislacyjną krok po kroku oraz okazjonalnymi torbami.

Oczywiście wyjazd zostałby uznany za nieudany, gdyby nie zakończył się wizytą w KFC, co też miało miejsce. Zadowoleni, uśmiechnięci i z piosenką na ustach do samych Korsz, gimnazjaliści wraz z opiekunami wrócili cali i zdrowi do domu po godzinie 22:00.

Chciałbym zarówno w imieniu swoim, jak i Dyrekcji Zespołu Szkół w Korszach oraz rodziców młodzieży uczestniczącej w wycieczce, podziękować Panu ministrowi Aleksandrowi Szczygło, szefowi BBN-u za dofinansowanie wyjazdu. Szczególne słowa podziękowania kieruję też do Pani Joanny Umbras - asystentki Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dzięki staraniom której udało się zdobyć dofinansowanie z BBN-u. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Tomasz Dudziak
~Gosc | Czytano 3110 razy | 03-05-09 11:19 | Kętrzyn [0]

Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki
(1696)

Najpopularniejsze
Różne mniejszości i ich pró...
Szanowni Państwo!

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o wdrożeniu niektórych p...
Dodał: aws | Czytano 11606 razy | 2013-10-28 15:55 | Kętrzyn [1]
Komentarze
destroyer of minds
Nie wiem jak ten ktoś może jeszcze co niektórych interesować czy też bawić. On za psa już dawno powinien siedzieć albo w...
~Gosc | 2024-02-08 21:16 |

<script>tak</script>...
~Gosc | 2022-01-21 17:02 |

Tytul
Gdzie przy planowanej obwodnicy są tereny inwestycyjne? Dlaczego nie myśli jak np.w Mrągowie.Obwodnica jest poza osiedla...
~Gosc | 2021-03-10 16:01 |

Ogłoszenia
21-01-22 16:53 Ile kosztuje bilet autobusowy miesięczny?
27-05-15 15:54 Koncert Charytatywny DODY w Kętrzynie
02-12-13 21:14 Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej
2013-11-17 18:52 Co sprawia, że w Kętrzynie jest dobrze
03-11-13 20:56 Kętrzyński wątek kampanii o wolne media

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Rozkład PKP
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2020 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu