Strona główna >> Wiadomości >> Aktualności
Wywiad z posłem PiS
Kętrzyn odwiedził poseł Jerzy Gosiewski, który spotkał się z młodzieżą w Karolewie, oraz mieszkańcami Biedaszek Małych i Łozdoj. Osławiony już mianem najaktywniejszego posła znalazł chwilę, aby odpowiedzieć nam na kilka pytań.
Jak Pan - z zamiłowania i zawodu leśnik (widać to nawet na wyborczym plakacie), mając jak sądzę ciekawą pracę, zdecydował się na tzw. wejście do polityki?

Pracując na stanowisku zastępcy nadleśniczego nadleśnictwa Mrągowo byłem
przewodniczącym wielu komisji przetargowych, wdrażałem akty prawne potrzebne do codziennej działalności w Lasach Państwowych. Istniejące przepisy uniemożliwiały wręcz prawidłowe wykonywanie obowiązków służbowych. Ludzie związani z Lasami Państwowymi zwrócili się do mnie, abym kandydował do Sejmu RP i podjął próbę zmiany tego stanu rzeczy. W pierwszych miesiącach pracy parlamentarnej uczestniczyłem w procesie zmian wielu ustaw. Pierwsza to Prawo Zamówień Publicznych, gdzie moim staraniem wprowadzono punkt 12 w art. 5 w/w ustawy, który daje możliwość szybszej interwencji w gospodarkę leśną bez długotrwałych procedur administracyjnych.

- Czym wg Pana należy zachęcić młodych ludzi do angażowania się w życie publiczne?

Każdy wiek ma swoje prawa. Młodzi ludzie chętniej zajmują się bardziej interesującymi dla nich sprawami, nie powinni jednak uciekać od polityki. Przede wszystkim od polityki bieżącej zależy ich przyszłość. Z młodymi trzeba rozmawiać, pokazywać im w jaki sposób ich życie jest uzależnione od polityki. Dzisiaj spotkałem się z młodzieżą w Karolewie, gdzie zdradzałem, myślę w interesujący sposób, kulisy pracy parlamentarnej.

- Czy z perspektywy Warszawy ma Pan wrażenie, że nasz region podobnie jak Podlasie czy Podkarpacie traktowany jest przez władzę jako tzw. "Polska B"?

Województwo Podlaskie i Warmińsko - Mazurskie jako województwa Polski wschodniej, przez rząd Prawa i Sprawiedliwości potraktowane zostały szczególnie. Dla tego rejonu Polski uzyskaliśmy specjalne dodatkowe fundusze w ramach programu Polska Wschodnia. Pieniądze autentycznie były przekazywane dla tych województw. Obecna koalicja rządowa uznała bowiem, że Polska wschodnia nie powinna być traktowana na innych warunkach. Rozumowanie to jest wyjątkowo błędne, ponieważ stan zamożności mieszkańców jest mniejszy niż w innych rejonach kraju. Najgorsza jest także infrastruktura ,która decyduje o rozwoju.

- Dlaczego zdecydował się Pan na start w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Władze centralne PiS zaproponowały mi kandydowanie do Parlamentu Europejskiego. Propozycję tą rozważałem dość długo. Pracowałem trzydzieści lat, w tym większość na stanowiskach kierowniczych, mam przygotowanie leśne, rolne, pedagogiczne, ekonomiczne i prawne. Uważam, że w sposób właściwy będę reprezentował Polskę w Unii Europejskiej.

- Trwa medialno - społeczna akcja na rzecz wysokiej frekwencji podczas wyborów. Wyjaśni Pan z czym w tych wyborach wiąże się pójście do urn? Co po tych wyborach można uzyskać dla Kętrzyna, Mrągowa, Giżycka...?

Od frekwencji jest uzależniona ilość przedstawicieli naszego okręgu w Parlamencie Europejskim. Przy większej frekwencji możemy mieć nawet czterech przedstawicieli, przy niskiej, tak jak było to ostatnio jedynie 2, a w wariancie pesymistycznym może być jeszcze gorzej . Gorąco zachęcam do udziału w wyborach w dniu 7 czerwca.
Istnieje bezpośrednia przesłanka polegająca na wsparciu konkretnych projektów, które będą spływały z tego regionu, a więc mogą dotyczyć np. Kętrzyna

- Chodzi o tzw. lobbing w pozytywnym tego słowa znaczeniu?

Jeśli ktoś w sejmie mówi, że ja lobbuję odpowiadam : tak ja lobbuję na rzecz Polski wschodniej.

- Skoro jesteśmy w temacie UE: jakiej Europy jest Pan zwolennikiem - federalnej czy Europy Ojczyzn?

Zdecydowanie Europy Ojczyzn. Decyzje o charakterze fundamentalnym dla funkcjonowania danego kraju muszą zapadać w krajach członkowskich. Jeżeli poszczególne kraje będą się dogadywać w konkretnych sprawach, wówczas te rozwiązania mogą być przenoszone na ogół wspólnoty europejskiej.

- Jak zatem konkurować z resztą świata: USA, Chiny, Indie?

Kraje Europy muszą współpracować w transporcie, ochronie środowiska, w dziedzinie zabezpieczenia żywności i wielu innych aspektach społeczno - ekonomicznych. Nie można jednak dążyć do stworzenia czegoś na kształt jednego państwa, gdzie dominującą rolę pełniliby dzisiaj najwięksi i najbogatsi.

Dziękuję. Rozmawiał Michał Kochanowski

Michał Kochanowski | Czytano 2343 razy | 16-05-09 11:03 | Kętrzyn [11]


Postów
Od
Dodano 2009-05-17 12:36

Wodolejstwo PISowskie,

czyli Poska I Socjalizm.
Unia Europejska, to jedynie dyktatura Niemców, których jedynym celem jest odzyskanie byłych swoich wszchodnich terenów, drogą pokojową.
Europosłowie nie mają nic do powiedzenia. Pełnią jedynie rolę zdjajców, czy frajerów jak kto woli. Więc Pan Poseł niech nie farmazoni. Nic nie zdziała, a tylko zakasuje trochę więcej kasiorki. Europą rządzą jedynie Niemcy i rodzimi zdrajcy, których oni ztrudniają...W Poslsce to nic nowego, bo taka sytuacja trwa już od poł XVII wieku.
Ostatnich zdrajców, którzy służyli za pieniądze Rosjanom powieszono w 1794 roku. Dawno...więc nowi tak ochoczo obecnie chcą zostać wysokopłatnymi zdrajcami, dla niepoznaki zwanymi europosłami...
pozdrawiam
ZJPostów
Od
Dodano 2009-05-17 15:54

ue

Trzeba sobie zadać pytanie, co mamy robić jak już jesteśmy w UE? Mamy biernie siedzieć w PL i patrzeć jak unijni wymyślają ile stopni krzywizny ma mieć ogórek?
Pamiętaj że nieobecni nie mają prawa głosu i decydowania. Politycy dzielą się na sprzedajnych i ideowych. Niestety tych drugich jest coraz mniej. Do tego pozowlę sobie zacytować Korwina Mikkę: "Każdy polityk się skurwi"
Mamy takich jakich wybieramy.Postów
Od
Dodano 2009-05-17 20:43

Szanowny Kolego, już

nic nie da się zrobić. A nasz Polski głos nic nie znaczy i nic się nie liczy. Skończmy z tymi mżankami. Obecna sytuacja Polski jest taka jak w końcu XVIII wieku. Jedyny ratunek, to w Irlandii... w sytuacji gdyby ponownie odrzuciłi Traktat lisboński.
Jest jeszcze drugie rozwiązanie, szable w dłoń i sierpem i młotem rozpędzić tę czerwoną hoło tę, ale obecnie naród jest tak ospały i ogłupiały, że na takie posunięcie nie ma co liczyć...
Obecnie w Posce Niemcy mają prawie całą prasę, posłusznych sprzedawczyków w TV i większość ministrów, wcześniej wyszkolonych w Instylucie Adenauera. 90 % funduszy ten instytut ma od rzadu rzeszy. W normalnych warunkach byłby to skandal, ale jak już nic nie mamy do gadania, to Niemcy mogą mieć nawet i swoich ministrów w Polsce...
pozdrawiam
ZJPostów
Od
Dodano 2009-05-18 6:36

Tytul

Angele poklepie HER Donalda i na wszystko się zgodzą. Ja głosuję na PiS. Na resztę partii szkoda marnować głosu.Postów
Od
Dodano 2009-05-18 23:33

Glosować w domu

A ja zachecam zostańcie w domu. Niech inni decyduja za Was. Głos na SLDPostów
Od
Dodano 2009-05-19 13:25

A ten PIS jeszcze żyje?

ta kupa baranówPostów
Od
Dodano 2009-05-19 21:40

Tytul

Głos na sld kgb? Oni już odchodza w niebyt. Walka bedzie sie toczyc miedzy popisem. Zważywszy że po ma wieksze poparcie kazdy nie oddany glos w wyborach jest im na reke! Do tego kolejne rozbicie tzw polskiej prawicy przybliza po do zwyciestwa.Postów
Od
Dodano 2009-05-19 22:30

Głosuj

Trzeba wykorzystać okazję i dać sygnał skłóconej prawicy,że tak dalej być nie musi....Głosuj na mądrzejszych.Postów
Od
Dodano 2009-05-21 6:27

tylko PiS

PiS rządził 2 lata i ten okres wspominam miło. Lekarze bali się brać łapówki, bezrobocie spadało przy stabilnym wzroście gospodarczym. Oszust Tusk obiecał CUD, powroty z emigracji itd. W ciągu tego tygodnia wyjechało trzech moich znajomych do pracy na Zachód Europy.Postów
Od
Dodano 2009-05-21 14:57

Tytul

Drodzy wyborcy!Uważam,że powinniśmy spełnić obywatelski obowiązek i pokazać tym wszechobecnym Adolfom,że Polacy nie gęsi i swój głos głośny mają!Duża frekwencja sprawi,że te głosy odbiją się głośnym echem w Europie, a zarazem pokażą siłę jaką dysponujemy! Warmiak.Postów
Od
Dodano 2009-05-22 6:11

Tytul

oby PO dostało po du...e


Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki
(1698)

Najpopularniejsze
Różne mniejszości i ich pró...
Szanowni Państwo!

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Ustawy o wdrożeniu niektórych p...
Dodał: aws | Czytano 11660 razy | 2013-10-28 15:55 | Kętrzyn [1]
Komentarze
destroyer of minds
Nie wiem jak ten ktoś może jeszcze co niektórych interesować czy też bawić. On za psa już dawno powinien siedzieć albo w...
~Gosc | 2024-02-08 21:16 |

<script>tak</script>...
~Gosc | 2022-01-21 17:02 |

Tytul
Gdzie przy planowanej obwodnicy są tereny inwestycyjne? Dlaczego nie myśli jak np.w Mrągowie.Obwodnica jest poza osiedla...
~Gosc | 2021-03-10 16:01 |

Ogłoszenia
21-01-22 16:53 Ile kosztuje bilet autobusowy miesięczny?
27-05-15 15:54 Koncert Charytatywny DODY w Kętrzynie
02-12-13 21:14 Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej
2013-11-17 18:52 Co sprawia, że w Kętrzynie jest dobrze
03-11-13 20:56 Kętrzyński wątek kampanii o wolne media

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Rozkład PKP
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2020 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu