Kętrzyn: poniedziałki w godz. 17.00 -19.00 - Oddział Regionu W-M NSZZ "Solidarność", ul. Chrobrego 12
Z dniem 1 sierpnia 2008 r. Region Warmińsko-Mazurski NSZZ Solidarność wraz z Partnerami: Stowarzyszeniem Warmińsko-Mazurska Klinika Biznesu oraz Olsztyńską Lożą Business Central Club rozpoczęli realizację projektu finansowanego z programu POKL w ramach priorytetu 8.1.3.
Celem głównym projektu jest:
- Lokalny sojusz na rzecz promowania koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (CSR) i idei flexicurity (FiC).
Cele szczegółowe:
- Podniesienie wiedzy, świadomości i zwiększenie wymiaru praktycznego w obszarze CSR i flexicurity wśród partnerów społecznych i lokalnej społeczności.
- Wypracowanie priorytetów dla wdrażania idei flexicurity.
- Zaangażowanie partnerów społecznych w rozwój CSR.
- Wypracowanie standardów CSR dla MSP.
Projekt obejmie swoimi działaniami osiem powiatów województwa warmińsko-mazurskiego: olsztyński, ostródzki, iławski, lidzbarski, piski, ełcki, giżycki i kętrzyński. Na tych terenach, oprócz konferencji informująco - promujących, odbędą się szkolenia dla promotorów odpowiedzialności społecznej organizacji oraz warsztaty dot. flexicurity. Planowane jest wyszkolenie 80 promotorów i uruchomienie regionalnego oraz siedmiu powiatowych Center CSR. W warsztatach dot. flexicurity będzie uczestniczyło 120 osób, reprezentantów pracodawców, pracowników i samorządowców.
Program szkolenia oraz materiały pomocnicze są opracowane m.in. na bazie doświadczeń z Partnerstwa "Work quality and CSR" (Equal). Zajęcia będą prowadzone przez osoby doświadczone w tematyce: prowadzą wykłady na UWM oraz realizowały tego rodzaju projekt krajowy z Equala.
Zadanie szkoleniowe obejmuje:
- Szkolenia promotorów CSR i flexicurity: 3x2 dni w 8 powiatach (24 szkoleń dla 80 beneficjentów; 1 dzień teoria, 2 - rozwiązania praktyczne). Przeszkolone osoby będą współpracować z Partnerstwem i pełnić dyżury w Centrach. Planowane zatrudnienie 20 osób na umowę zlecenie w roku 2009.
- Warsztaty dot. flexicurity (120 beneficjentów) - praca nad lokalnym paktem uwzględniającym założenia flexicurity, oczekiwania pracowników i możliwości pracodawców. 8 warsztatów 1 dniowych w każdym powiecie. Pierwsze 3 osobne dla pracodawców, pracowników i samorządowców, obejmą analizę ex-ante wiedzy dot. budowania Partnerstwa na rzecz adaptacyjności, idei i sposobu wdrażania flexicurity i CSR, oraz przygotowanie do współpracy nad paktem.
- Sesja warsztatowa (wyjazdowa - 3 dni), 60 BO - przedstawiciele poszczególnych grup powiatowych zaprezentują wypracowane założenia na warsztatach wraz z propozycją sposobu i planu wdrożenia w praktykę. Sesja ma na celu wykorzystanie efektu synergii - porównanie poszczególnych rozwiązań, uzupełnienie założeń o uniwersalne/unikatowe pomysły, możliwe do wprowadzenia w innych powiatach.
Powiatowe Centra wiedzy o CSR i flexicurity
Od stycznia zaczną funkcjonować Centra, które wraz z biurem regionalnym (NSZZ "S", Stowarzyszenie WMKB i BCC) utworzą sieć współpracy na rzecz adaptacyjności i promowania nowych idei: CSR i flexicurity. Rolą promotorów będzie nawiązywanie kontaktu z lokalnymi firmami i przekazywanie informacji (CSR, FiC), pełnić dyżury w Centrach, kontakt z lokalnymi mediami, uczestniczyć w lokalnych imprezach i promować CSR i FiC, wystawiać materiały informacyjne na lokalnych targach, imprezach itp. Za dostarczenie materiałów odp. jest Partnerstwo. Powiatowe Centra będą wyposażone w podstawowy sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu.
"wmcentrum-csr.net"