Stanowisko Rady Powiatu w Kętrzynie
w 26 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
13 grudnia 1981 roku to jedna z najbardziej tragicznych i smutnych dat w historii Polski XX wieku. Tego dnia komunistyczny reżim, na czele z Wojciechem Jaruzelskim ogłosił stan wojenny. Było to wypowiedzenie wojny narodowi polskiemu, przez rząd, który reprezentował myśl polityczną i ideologię narzuconą Polsce stalinowskimi bagnetami. Stan wojenny był próbą siłowego rozprawienia się z ruchem społecznym związanym z NSZZ Solidarność oraz z niepodległościową i antykomunistyczną opozycją. W różnych okolicznościach bezpośrednich i pośrednich pochłonął około sto ofiar śmiertelnych. Tysięcy osób zostało aresztowanych i represjonowanych. Komunistyczne władze utworzyły ponad pięćdziesiąt ośrodków internowania, w których przetrzymywano 9736 osób. Ofiarami represji byli księża, robotnicy, inteligencja, młodzież ucząca się i studiująca. Wojsko i ZOMO na ulicach, było zmuszone do zbrojnego wystąpienia przeciwko własnym braciom.
Ograniczono jeszcze bardziej wolność słowa, wstrzymano druk materiałów, które nie były w sposób służalczy i całkowity podporządkowane władzy ludowej.
W informacjach propagandowych rażąco dyskredytowano opozycję - usprawiedliwiając swój haniebny czyn.
Naród Polski, nie ugiął się i w sposób jeszcze bardziej wytężony zaczął się organizować. Mając duchowe wsparcie swojego wielkiego rodaka, Papieża Jana Pawła II, a także polityczne ze strony prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana, podjął organiczną pracę na rzecz wolności i utraconej we wrześniu 1939 roku niepodległości.
Instytut Pamięci Narodowej zakończył śledztwo przeciwko autorom stanu wojennego, akt oskarżenia w sumie objął 9 osób i został skierowany do Warszawskiej prokuratury. Wojciech Jaruzelski został oficjalnie oskarżony o zbrodnię komunistyczną.
W 26 rocznicę, od tamtych wydarzeń oddajemy hołd wszystkim, którzy byli poddani komunistycznemu uciskowi. Dzisiaj często oprawcy narodu polskiego, żyją w lepszych warunkach bytowych - niż ich ofiary, a wielu wciąż jeszcze nie odpowiedziało za swoje zbrodnie. Dlatego tak ważna jest - uczciwa i rzetelna informacja o stanie wojennym i jego skutkach.
Rada Powiatu w Kętrzynie uznaje ofiarę złożoną z życia i cierpienia wielu tysięcy ludzi, za fundament pod budowę wolnej i niepodległej Ojczyzny.